Eric Voegelin, Arystoteles

Oryginalna, przenikliwa i pełna erudycji interpretacja filozofii Arystotelesa.

Bez Arystotelesa E.Voegelin'a nie można poznać ani filozofii politycznej Stagiryty ani całej formacji politycznej starożytnej Grecji ani wreszcie nowożytnej filozofii polityki i historiografii. Po wydaniu części Order and History poświęconej Platonowi, prezentujemy w niniejszej książce cześć poświęconą Arystotelesowi. Eric Voegelin pokazuje w niej w jaki sposób przygodna forma antycznej polis stała się formą wieczną, paradygmatem całej późniejszej koncepcji politycznego bytu. Oryginalna i brawurowa interpretacja, wszechstronna i niespotykana erudycja – to wszystko wyróżnia Voegelina z pośród innych pisarzy politycznych.

27,62 zł

 • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Eric Voegelin w swoim tomie o Arystotelesie wprowadza nas w przestrzeń zupełnie nowej refleksji nad intensywnością poszukiwań Mędrca ze Stagiry na temat samourzeczywistniania się człowieka w politycznej wspólnocie. Powszechnie przyjęta wizja Arystotelesa, który wskazuje „drogę w dół”, ku rzeczywistości hylicznej, rozpada się i niknie na naszych oczach, bo w dziele Voegelina Arystoteles nie odwraca się od transcendencji. Nie odrzuca platońskiej „drogi w górę”, gdy opisuje model idealnej polis; przetwarza go i bardziej niż Platon skupiając się na immanentnej formie, utrwala sprzeczność między faktyczną a prawdziwie istniejącą rzeczywistością.
Voegelin odkrywa przed nami, współczesnymi odbiorcami myśli Arystotelesa, ja z noetycznej spekulacji Arystotelesa nad Dobrem, transcendentną, boską prawdą o człowieku, z natury będącym zōon politikón, z postulatu aktualizacji jego etycznych sprawności, roztropności (phróne-sis) i sprawiedliwości (dikaiosýnē), wyrasta ta wielka i wiecznotrwała helleńska idea doskonałego porządku politycznego polis, opartego na kontemplatywnej mądrości, na wiedzy, która jest cnotą i jednocześnie szczęśliwością.

- Maria Dzielska


Książka Erica Voegelina Arystoteles, poświęcona filozofii politycznej Arystotelesa, to część dzieła Order and History, ukazującego istnienie w filozofii dwóch nurtów: jedni filozofowie posługują się symbolami, by uchwycić transcendencję, inni je krytykują, nie biorąc pod uwagę ich symbolicznej natury. Oczywiście najważniejszą taką parą są Platon, bohater poprzedniego tomu, i Arystoteles. Autor jest nie tyle historykiem filozofii, co filozofem, patrzącym krytycznie na poglądy dawnych mistrzów. Czytelnik, wciągnięty w trwający od wieków spór, na pewno nie pozostanie obojętny.

- Mikołaj Szymański

 

O autorze:

Eric Voegelin (1901 - 1985) - jeden z najwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, autor książek z pogranicza filozofii, religii oraz historii idei. Niniejsza książka jest tłumaczeniem pierwszego tomu Order and History. Do tej pory w serii Biblioteka Teologii Politycznej ukazały się Świat polis (tom 2) oraz Platon i Arystoteles (wydany w dwóch zeszytach trzeci tom monumentalnego dzieła Erica Voegelina).

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

897 Przedmioty
Autor
Eric Voegelin
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Michał J. Czarnecki
Redakcja naukowa
Mateusz Matyszkowicz
Ilość stron
200
Rozmiar
148x210
Oprawa
miekka
Rok wydania
2011
ISBN
978-83-62884-00-1

Zobacz także

 • Eric Voegelin, Platon
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Platon

  Platońska wizja polityki oczami Erica Voegelina.

  35,24 zł
 • Eric Voegelin, Izrael I Objawienie
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Izrael I Objawienie

  Początek monumentalnego cyklu Order and History. Jak Objawienie zmieniło świat?

  Voegelin rozpoczyna swoje opus magnum od opisu Objawienia i jego wpływu kulturę Izraela, a w konsekwencji na całą późniejszą filozofię polityczną Zachodu. Rozważania filozofa koncentrują się na odejściu przez Izraelitów od powszechnych na Bliskim Wschodzie mitów kosmologicznych, zdobytej przez Izrael świadomości rozwoju historii oraz koncepcji czasu linearnego; Voegelin opisuje również konflikt między Objawieniem a porządkiem stanowionym przez izraelskich królów.

  55,24 zł
 • Eric Voegelin, Epoka ekumeniczna
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Epoka ekumeniczna

  Wnikliwa analiza rozwoju uniwersalizmu greckiego, rzymskiego i chrześcijańskiego. 

  Epoka ekumeniczna to czwarty tom studium Order and History, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki. Voegelin kontynuuje w tej książce badania, które podjął we wcześniejszych tomach, doprowadzając narrację do czasów upadku cesarstwa rzymskiego. Można w niej znaleźć także obszerne odwołania do paralelnych fenomenów w kulturach azjatyckich, szczególnie do cywilizacji chińskiej. Epoka ekumeniczna odgrywa kluczową rolę w całym Order and History – autor weryfikuje w niej dotychczasowe założenia badawcze i wykłada teoretyczne podstawy swojej filozofii politycznej.

  55,24 zł
 • Eric Voegelin, Poszukiwanie ładu
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Poszukiwanie ładu

  Zakończenie Order and History i podsumowanie historii filozofii politycznej Zachodu.

  Choć pracę nad Poszukiwaniem ładu przerwała śmierć autora, tom ten posiada samoistną wartość i można go potraktować zarówno jako zakończenie, jak i – wstęp do całej serii. Szczególną uwagę w tej książce zwracają subtelne analizy o charakterze ściśle filozoficznym, uzupełniające bardziej historyczne rozważania Voegelina z wcześniejszych części studium. Analizy te mają fundamentalne znaczenie dla całego Order and History oraz świadczą o kierunku, w którym myśl filozofa rozwijała się w późnym okresie jego twórczości – okresie ciągle niedostatecznie znanym w Polsce.

  31,43 zł