Eric Voegelin, Arystoteles

Bez Arystotelesa E.Voegelin'a nie można poznać ani filozofii politycznej Stagiryty ani całej formacji politycznej starożytnej Grecji ani wreszcie nowożytnej filozofii polityki i historiografii. Po wydaniu części Order and History poświęconej Platonowi, prezentujemy w niniejszej książce cześć poświęconą Arystotelesowi. Eric Voegelin pokazuje w niej w jaki sposób przygodna forma antycznej polis stała się formą wieczną, paradygmatem całej późniejszej koncepcji politycznego bytu. Oryginalna i brawurowa interpretacja, wszechstronna i niespotykana erudycja – to wszystko wyróżnia Voegelina z pośród innych pisarzy politycznych.

27,62 zł

 • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Eric Voegelin w swoim tomie o Arystotelesie wprowadza nas w przestrzeń zupełnie nowej refleksji nad intensywnością poszukiwań Mędrca ze Stagiry na temat samourzeczywistniania się człowieka w politycznej wspólnocie. Powszechnie przyjęta wizja Arystotelesa, który wskazuje „drogę w dół”, ku rzeczywistości hylicznej, rozpada się i niknie na naszych oczach, bo w dziele Voegelina Arystoteles nie odwraca się od transcendencji. Nie odrzuca platońskiej „drogi w górę”, gdy opisuje model idealnej polis; przetwarza go i bardziej niż Platon skupiając się na immanentnej formie, utrwala sprzeczność między faktyczną a prawdziwie istniejącą rzeczywistością.
Voegelin odkrywa przed nami, współczesnymi odbiorcami myśli Arystotelesa, ja z noetycznej spekulacji Arystotelesa nad Dobrem, transcendentną, boską prawdą o człowieku, z natury będącym zōon politikón, z postulatu aktualizacji jego etycznych sprawności, roztropności (phróne-sis) i sprawiedliwości (dikaiosýnē), wyrasta ta wielka i wiecznotrwała helleńska idea doskonałego porządku politycznego polis, opartego na kontemplatywnej mądrości, na wiedzy, która jest cnotą i jednocześnie szczęśliwością.

- Maria Dzielska


Książka Erica Voegelina Arystoteles, poświęcona filozofii politycznej Arystotelesa, to część dzieła Order and History, ukazującego istnienie w filozofii dwóch nurtów: jedni filozofowie posługują się symbolami, by uchwycić transcendencję, inni je krytykują, nie biorąc pod uwagę ich symbolicznej natury. Oczywiście najważniejszą taką parą są Platon, bohater poprzedniego tomu, i Arystoteles. Autor jest nie tyle historykiem filozofii, co filozofem, patrzącym krytycznie na poglądy dawnych mistrzów. Czytelnik, wciągnięty w trwający od wieków spór, na pewno nie pozostanie obojętny.

- Mikołaj Szymański

 

O autorze:

Eric Voegelin (1901 - 1985) - jeden z najwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, autor książek z pogranicza filozofii, religii oraz historii idei. Niniejsza książka jest tłumaczeniem pierwszego tomu Order and History. Do tej pory w serii Biblioteka Teologii Politycznej ukazały się Świat polis (tom 2) oraz Platon i Arystoteles (wydany w dwóch zeszytach trzeci tom monumentalnego dzieła Erica Voegelina).

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

910 Przedmioty
Autor
Eric Voegelin
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Michał J. Czarnecki
Redakcja naukowa
Mateusz Matyszkowicz
Ilość stron
200
Rozmiar
148x210
Oprawa
miekka
Rok wydania
2011
ISBN
978-83-62884-00-1

Zobacz także

 • Eric Voegelin, Platon
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Platon

  Platońska wizja polityki oczami Erica Voegelina.

  35,24 zł
 • Eric Voegelin, Izrael I Objawienie
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Izrael I Objawienie

  Monumentalne dzieło Voegelina na temat Izraela i objawienia biblijnego.

     

  55,24 zł
 • Eric Voegelin, Epoka ekumeniczna
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Epoka ekumeniczna

  Epoka ekumeniczna to czwarty tom studium Order and History, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki. Voegelin kontynuuje w tej książce badania, które podjął we wcześniejszych tomach, doprowadzając narrację do czasów upadku cesarstwa rzymskiego. Można w niej znaleźć także obszerne odwołania do paralelnych fenomenów w kulturach azjatyckich, szczególnie do cywilizacji chińskiej. Epoka ekumeniczna odgrywa kluczową rolę w całym Order and History – autor weryfikuje w niej dotychczasowe założenia badawcze i wykłada teoretyczne podstawy swojej filozofii politycznej.

  55,24 zł
 • Eric Voegelin, Poszukiwanie ładu
  Szybki podgląd
  Eric Voegelin, Poszukiwanie ładu

  Ostatni, piąty tom studium Order and History, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki. Choć pracę nad Poszukiwaniem ładu przerwała śmierć autora, tom ten posiada samoistną wartość i można go potraktować zarówno jako zakończenie, jak i – wstęp do całej serii. Szczególną uwagę w tej książce zwracają subtelne analizy o charakterze ściśle filozoficznym, uzupełniające bardziej historyczne rozważania Voegelina z wcześniejszych części studium. Analizy te mają fundamentalne znaczenie dla całego Order and History oraz świadczą o kierunku, w którym myśl filozofa rozwijała się w późnym okresie jego twórczości – okresie ciągle niedostatecznie znanym w Polsce.

  31,43 zł