Andrzej Dobosz, Z różnych półek

Ciekawe komentarze do polecanych przez Autora jego ulubionych współczesnych lektur.

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem? Siedząc albo stojąc? W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju?


Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów „Rejs”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Ryś” Andrzeja Dobosza, felietonista Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita”. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki. 

32,38 zł

 • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisał:

Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści – z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: „nadaje się do czytania przy biurku”, „nie da się czytać w łóżku”. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od „aktu lekturowego”. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: „gawęda o sześciu lekturach”. 

- prof. Krzysztof Koehler

O Autorze:

Andrzej Dobosz (ur. 1935) – krytyk literacki, felietonista, aktor nieprofesjonalny (wystąpił m. in. w filmie Rejs). Od 1974 roku mieszka we Francji i Polsce. Współpracował m. in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Rzeczpospolitą” oraz „Programem III Polskiego Radia”.

O książce w mediach:

Przeczytaj i obejrzyj relację ze spotkania autorskiego poświęconego książce

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

947 Przedmioty
Autor
Andrzej Dobosz
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
399
Rozmiar
210x140
Oprawa
miękka
Rok wydania
2014
ISBN
978-83-62884-92-6

Zobacz także

 • Ks. Jan Sochoń, Mowa wewnętrzna. Sceny z życia duchowego
  Szybki podgląd
  Ks. Jan Sochoń, Mowa wewnętrzna. Sceny z życia duchowego

  Osobiste zapiski i refleksje Autora będące odbiciem jego spojrzenia na świat.

  Mowa wewnętrzna to de facto proza poetycka, która otwiera szereg perspektyw interpretacyjnych i wymiarów lektury. Ma ona między innymi kształt filozoficzno-religijny – wiele fragmentów tej książki to próby zrozumienia słów Jezusa z Ewangelii, doświadczenia ich głębi.

  37,14 zł
 • Joanna Paciorek, Mama w pracy
  Szybki podgląd
  Joanna Paciorek, Mama w pracy

  Czy macierzyństwo można pogodzić z karierą zawodową?

  Autorka z lekkością pisze o łączeniu obowiązków rodzicielskich z pracą w międzynarodowej korporacji, a także odkrywa przed czytelnikami początki Fundacji Świętego Mikołaja. Pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

  31,43 zł
 • Wojciech Tomczyk, Dramaty
  Szybki podgląd
  Wojciech Tomczyk, Dramaty

  Cztery znakomite dramaty poruszające aktualne sprawy współczesnej Polski.

  Na zbiór ten składają się: Norymberga, Wampir, Bezkrólewie oraz Marszałek.

  Jak pisała wybitna badaczka polskiego dramatu – Krystyna Ruta-Rutkowska – sztuki te posiadają pełną niuansów konstrukcje świata przedstawionego, co sprawia, że są wieloznaczne i można je interpretować na wiele sposobów. Dzieła te doczekały się teatralnych adaptacji, nagrań dla Teatru Telewizji czy też publicznych odczytów.

  37,14 zł
 • Ks. Jerzy Szymik, Zachwyt i inne skutki wiary
  Szybki podgląd
  Ks. Jerzy Szymik, Zachwyt i inne skutki wiary

  Chcąc wyrazić wiarę w sposób współczesny, Autor sięga po najróżniejszą formę literacką.

  Wszystkie, choć zupełnie inne od siebie nawzajem teksty, łączy tytułowy zachwyt łaską wiary, którą autor otrzymał poprzez spotkanych ludzi, wydarzenia czy lekturę tekstów. Ks. Jerzy Szymik dzieli się również swoimi przemyśleniami dotyczącymi spraw społecznych i politycznych, patrząc na nie w kluczu katolickiej ortodoksji.

  37,14 zł