Alain Besancon, Święta Ruś

Wnikliwe spojrzenie na rosyjską kulturę. Autor stawia pytania czym jest i jakie znaczenie w historii powszechnej ma Rosja.

32,38 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 32,38 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisał:

Już od pół wieku Alain Besancon bada rosyjską kulturę i jej potworną narośl, ideologię sowiecką. Sen o świętej Rosji, w który trzeba wierzyć (Tiutczew, lecz także Marks), wyprzedza sowieckie kłamstwo o kilka wieków. I przeżył je, trwają do dziś. Besacon - lingwinista, historyk, filozof, a czasami jeszcze i psychoanalityk - dobiera się do niego ze skalpelem. Jego mistrzowski przegląd historyczny kładzie nacisk na źródła religijne. Pokusą prawosławia jest przeskoczenie ponad naturą prosto do łaski, i wtedy - w kłamstwie paradoksalnie szczerym - przekonanie siebie i innych, że łaska ta została już otrzymana. Książka ta wymaga od czytelnika zachodniego, do którego jest skierowana, odrzucenia snów i trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość.

- Remi Brague 

Sztuka kłamstwa jest tak stara jak sama Rosja”. Tak zaczyna się Święta Ruś, analiza „rosyjskości” pióra jednego z najwybitniejszych współczesnych badaczy tego kraju. Mowa tu o dwóch rosyjskich pojęciach prawdy, o kłamstwach Rosji - sowieckiej i carskiej - i zachodnich mitach o niej, o historycznych źródłach pojmowania Rosji jako "świętej" i o podstawowej roli prawosławia w kształtowaniu „rosyjskiej duszy"- kłamliwej, sentymentalnej i przedkładającej wzruszenie nad prawdę i sumienie. Analiza ostra jak brzytwa, bogata, głęboka i oryginalna.

- Agnieszka Kołakowska

O autorze:

Alain Besancon (ur. 1932) - filozof, historyk, politolog, wybitny znawca Rosju, jeden z największych sowietologów dwudziestego wieku. Profesor w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu, członek Akademii Francuskiej Nauk Moralnych i Politycznych, odznaczony m. in. Prox de l'Essai Akademii Francuskiej, Prix de l'Historie Akademii Francuskiej oraz Legią Honorową. Wiele uwagi poświęcił analizie ideologii komunistycznej oraz totalitaryzmu, w jego wydaniu sowieckim i hitlerowskim. Pisał też o historii chrześcijaństwa.

818 Przedmioty
Autor
Alain Besancon
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Łukasz Maślanka
Ilość stron
148
Rozmiar
148x210
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2012
ISBN
978-83-62884-16-2

Zobacz także