Alain Besancon, Święta Ruś

Autor stawia pytania czym jest i jakie znaczenie w historii powszechnej ma Rosja.

Udzielając odpowiedzi na powyższe zagadnienia, Alain Besançon przedstawia wnikliwe spojrzenie na rosyjską kulturę i politykę.

32,38 zł

 • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisał:

Już od pół wieku Alain Besancon bada rosyjską kulturę i jej potworną narośl, ideologię sowiecką. Sen o świętej Rosji, w który trzeba wierzyć (Tiutczew, lecz także Marks), wyprzedza sowieckie kłamstwo o kilka wieków. I przeżył je, trwając do dziś. Besacon - lingwinista, historyk, filozof, a czasami jeszcze i psychoanalityk - dobiera się do niego ze skalpelem. Jego mistrzowski przegląd historyczny kładzie nacisk na źródła religijne. Pokusą prawosławia jest przeskoczenie ponad naturą prosto do łaski, i wtedy - w kłamstwie paradoksalnie szczerym - przekonanie siebie i innych, że łaska ta została już otrzymana. Książka ta wymaga od czytelnika zachodniego, do którego jest skierowana, odrzucenia snów i trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość.

- Remi Brague 

Sztuka kłamstwa jest tak stara jak sama Rosja”. Tak zaczyna się Święta Ruś, analiza „rosyjskości” pióra jednego z najwybitniejszych współczesnych badaczy tego kraju. Mowa tu o dwóch rosyjskich pojęciach prawdy, o kłamstwach Rosji - sowieckiej i carskiej - i zachodnich mitach o niej, o historycznych źródłach pojmowania Rosji jako "świętej" i o podstawowej roli prawosławia w kształtowaniu „rosyjskiej duszy"- kłamliwej, sentymentalnej i przedkładającej wzruszenie nad prawdę i sumienie. Analiza ostra jak brzytwa, bogata, głęboka i oryginalna.

- Agnieszka Kołakowska

O autorze:

prof. Alain Besancon (1932-2023) - filozof, historyk, politolog, jeden z największych sowietologów dwudziestego wieku. Profesor w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu oraz członek Akademii Francuskiej Nauk Moralnych i Politycznych. Był przede wszystkim wybitnym znawcą Rosji, jej historii, kultury i polityki.  Został odznaczony m. in. Prox de l'Essai Akademii Francuskiej, Prix de l'Historie Akademii Francuskiej oraz Legią Honorową. Zmarł w 2023 r. w wieku 91 lat.

W swoich książkach wnikliwie analizował bankructwo rosyjskiej polityczności oraz wyjaśniał historyczne źródła jej współczesnych problemów. Wiele uwagi poświęcił analizie ideologii komunistycznej oraz totalitaryzmu, w jego wydaniu sowieckim i hitlerowskim. Pisał też o historii chrześcijaństwa. Najważniejsze spośród jego książek to: Spór o obrazy: historia intelektualna ikonoklazmu, Trzy kuszenia Kościoła, Przekleństwo wieku, Zgładzony carewicz, Wychowanie i społeczeństwo w Rosji, Być Rosjaninem w XIX wieku,  Źródła intelektualne leninizmu, Sowiecka teraźniejszość i rosyjska przeszłość,  Anatomia widma: ekonomia polityczna realnego socjalizmu. Nakładem naszego wydawnictwa ukazały się Święta Ruś oraz Współczesne problemy religijne.

767 Przedmioty
Autor
Alain Besancon
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Łukasz Maślanka
Ilość stron
148
Rozmiar
148x210
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2012
ISBN
978-83-62884-16-2

Zobacz także

 • Piotr Skwieciński, Kompleks Rosji
  Szybki podgląd
  Piotr Skwieciński, Kompleks Rosji

  Zbiór esejów poświęconych Rosji oraz relacjom polsko-rosyjskim.

  Obraz Rosji w oczach Polaków jest dość mocno zniekształcony. Piotr Skwieciński wymienia trzy główne czynniki, które wpływają na taką naszą ocenę: po pierwsze, silne poczucie wyższości, związane z przynależnością do Zachodu. Po drugie, realny strach przed zagrożeniem rosyjskim i poczucie krzywdy za doznane w przeszłości urazy. Z drugiej strony - istnieje w Polakach pewien sentymentalizm, pociąg do rosyjskiej kultury i „słowiańskości”.

  Autor mierzy się z tym wszystkim i przedstawia naszego wschodniego sąsiada takiego, jakim jest, zarówno bez złudzeń, jak i niepotrzebnych uprzedzeń.

  32,38 zł
 • Alain Besancon, Współczesne problemy religijne
  Szybki podgląd
  Alain Besancon, Współczesne problemy religijne

  Wnikliwa analiza trzech największych religii, ich stosunku do siebie i współczesności.

  Rozważania o katolicyzmie w naszych czasach, o stosunku Kościoła do islamu, judaizmu, komunizmu i do nowoczesnego społeczeństwa.

  37,14 zł