• Nowy

Wojciech Tomczyk, Komedie

W „Komediach” Autor zmaga się w swych utworach z polskością – sięga do tkwiących w naszej kulturze metafor i archetypów, czyniąc to jednak z ożywczą, komediową świeżością. Prezentowany zbiór to dla czytelnika obfitująca w groteskę, fascynująca podróż przez często gorzkie meandry historii narodowej.

Ta ironiczna Odyseja – niekiedy zaskakująca ciepłem dotychczas niecharakterystycznym dla autora „Norymbergi” – ma trzy zasadnicze przystanki: romantyzm (Wielka improwizacja), PRL (Rodzina królewska (jak gdyby)) i współczesność (Fragment większej całości; Komedia romantyczna; Zaręczyny). Każda epoka obciążona jest swoim brzemieniem, z którym Tomczyk lekkim piórem mierzy się, pomagając przy tym czytelnikowi ten balast unieść i lepiej zrozumieć. 

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI MOBI

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI EPUB

37,14 zł

 • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
 • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Gdyby Wojciech Tomczyk był tak miły i wreszcie umarł, to:

a) Byłby niezły cyrk na pogrzebie, bo tuzin profesorów literatury pobiłby się o prawo wygłaszania okolicznościowej laudacji;

b) Mniej zdolni koledzy odetchnęliby z ulgą, po czym dostaliby rozedmy płuc i też by pomarli;

c) Polonia Warszawa wygrałaby wszystkie spotkania do końca sezonu i zadedykowała awans Mistrzowi;

d) “Teologia Polityczna” miałaby w zasadzie gotowe wydanie „Dzieł wszystkich”;

Tak, że Wojtku, wiesz jak jest, nie wiem skąd te wahania, zwłaszcza, że i tak nic zabawniejszego od „Komedii romantycznej” nie napiszesz. Nikt zresztą nie napisze.

- Robert Mazurek

O Autorze:

Wojciech Tomczyk (ur. 1960) – dramaturg, scenarzysta, producent i krytyk filmowy. W teatrze debiutował sztuką „Wampir”. Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanover 2000. Autor licznych scenariuszy teatralnych i filmowych. Jego sztuka „Norymberga” została przetłumaczona na dziewięć języków, otrzymał za nią nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry. Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2019. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019). Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazały się: „Dramaty (nagroda literacka Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala” 2018) oraz „Felietony" (2019).

 

969 Przedmioty
Autor
Wojciech Tomczyk
Wydawnictwo
Teologia Polityczna, Państwowy Instytut Wydawniczy
Ilość stron
546
Oprawa
miękka
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-62884-19-3

Zobacz także

 • Wojciech Tomczyk, Dramaty
  • Nowy
  Szybki podgląd
  Wojciech Tomczyk, Dramaty

  Zbiór czterech dramatów autorstwa Wojciecha Tomczyka, na który składają się: Norymberga, Wampir, Bezkrólewie oraz Marszałek. Wybór tych sztuk nie jest przypadkowy. Są to bowiem najlepsze dzieła napisane przez Tomczyka, w których autor porusza aktualne sprawy współczesnej Polski, odnosząc się niejednokrotnie do niedalekiej przeszłości.

  Jak pisała wybitna badaczka polskiego dramatu – Krystyna Ruta-Rutkowska – sztuki te posiadają pełną niuansów konstrukcje świata przedstawionego, co sprawia, że są wieloznaczne i można je interpretować na wiele sposobów. Dzieła te doczekały się teatralnych adaptacji, nagrań dla Teatru Telewizji czy też publicznych odczytów.

  37,14 zł
 • Wojciech Tomczyk, Felietony
  • Nowy
  Szybki podgląd
  Wojciech Tomczyk, Felietony

  Felietony Wojciecha Tomczyka są przenikliwe i zarazem ostre jak brzytwa. Nieważne, czy tekst dotyczy dramatu Becketta, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni czy popularnych w latach 90. konkursów audiotele — za każdym razem jest doskonałą anegdotą, polemiką czy ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości. W Felietonach ożywają serialowe historie, które w czasach PRL-u przeżywała cała Polska, wracają szalone lata 90., nie zabrakło miejsca na niejeden celny komentarz o współczesnych teatrze, operze i filmie. Ale Tomczyk nie stroni od kwestii politycznych i społecznych, w których kultura jest zanurzona. W efekcie książka to portret polskich marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo — naszych.

  35,24 zł