Wojciech Tomczyk, Dramaty

Cztery znakomite dramaty poruszające aktualne sprawy współczesnej Polski.

Na zbiór ten składają się: Norymberga, Wampir, Bezkrólewie oraz Marszałek.

Jak pisała wybitna badaczka polskiego dramatu – Krystyna Ruta-Rutkowska – sztuki te posiadają pełną niuansów konstrukcje świata przedstawionego, co sprawia, że są wieloznaczne i można je interpretować na wiele sposobów. Dzieła te doczekały się teatralnych adaptacji, nagrań dla Teatru Telewizji czy też publicznych odczytów.

39,00 zł
Brutto

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

„Dobrze mi się mówiło pana tekst” – powiedział wielki aktor Mariusz Bonaszewski do Wojciecha Tomczyka podczas festiwalu Dwa Teatry, na którym obu nagrodzono za Marszałka. Trudno o bardziej miarodajną pochwałę dramaturga. Tomczyk, kronikarz swojej epoki z jej historycznymi korzeniami, piszący sztuki o czymś ważnym, a przecież nieoczywiste, zawsze z wyczuciem ludzkiej natury. W tych dramatach zawarł najpełniej swoje życiowe doświadczenie, którego mu zazdroszczę.

- Piotr Zaremba

Wojciech Tomczyk czerpie tematy ze współczesnej historii Polski, lecz jego sztuki mają charakter uniwersalny. W jego ujęciu stają się one przypowieściami o ponadczasowej wymowie. Czyta się je jak sensacyjne opowieści z pogranicza polityki, ideologii i teorii spiskowych. Autor nie pozostawia złudzeń, czym był tzw. peerel i jak demoralizujące piętno pozostawiła po sobie komuna. Wiarygodne dialogi skrzą się ironią i cierpkim dowcipem. Dramaty Tomczyka to nie tylko świetnie skonstruowane scenariusze przeznaczone dla potrzeb teatru, lecz samoistne utwory literackie, które czyta się z zapartym tchem.

- Antoni Libera

O Autorze:

Wojciech Tomczyk (ur. 1960) – dramatopisarz, scenarzysta a także producent filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST oraz Studium Scenariuszowego łódzkiej szkoły filmowej. W teatrze debiutował sztuką Wampir. Autor wielu scenariuszy do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. Laureat m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za sztukę Wampir (2003), Laureat Grand Prix Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. 

Jest także zdobywcą Nagrody Specjalnej Prezesa Zarządu TVP 2006, oraz Grand Prix festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007 (za sztukę Norymberga) i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru – 2007. Za Norymbergę autor otrzymał także Grand Prix za najlepszy tekst dramatyczny na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego – Białoruś 2008/2009. Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2019. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019).

Wśród realizacji telewizyjnych, poza Teatrem TV, szczególne znaczenie ma serial o II Wojnie Światowej Sprawiedliwi, nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w La Rochelle i w Seulu.

Nagrody:

W 2018 r. książka została uhonorowana Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową.

W 2019 r. Wojciech Tomczyk został wyróżniony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Feniksem za „unikalna w krajobrazie współczesnego polskiego piśmiennictwa literacka analiza historii naszego kraju i zmian kulturowo-społecznych, jakie zaszyły w nim w ostatnich kilkudziesięciu latach".

O książce w mediach:

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

954 Przedmioty
Autor
Wojciech Tomczyk
Wydawnictwo
Teologia Polityczna, Państwowy Instytut Wydawniczy
Ilość stron
560
Rozmiar
210x140
Oprawa
miękka
Rok wydania
2018
ISBN
978-83-62884-93-3

Zobacz także

  • Agnieszka Kołakowska, Plaga słowików
    Szybki podgląd
    Agnieszka Kołakowska, Plaga słowików

    Autorka zarówno z erudycją, jak i humorem rozprawia się ze współczesnymi ideologiami.

    Zbiór esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce. Jest to kolejna, po Wojnie kultur, książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną.

    37,00 zł
  • Dariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne
    Szybki podgląd
    Dariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne

    Refleksje nad polską tożsamością i jej fundamentami.

    Autor patrzy na Ojczyznę poprzez pryzmat starożytnej filozofii i współczesnej kultury. Na publikację składają się felietony pisane na przestrzeni ostatnich dwóch lat dla tygodnika „wSieci”, a także wybrane eseje z „Teologii Politycznej” oraz wywiady, jakich Dariusz Karłowicz udzielił redakcjom „Plusa Minusa” oraz „Pressji”.

    37,00 zł
  • NAGRODA IM. MACKIEWICZA 2019 // Marek A. Cichocki, Północ...
    Szybki podgląd
    NAGRODA IM. MACKIEWICZA 2019 // Marek A. Cichocki, Północ i Południe

    Rozważania o ideowych korzeniach polskiej wspólnoty, jej sensie i miejscu w Europie.

    Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas.

    37,00 zł
  • Wojciech Tomczyk, Felietony
    Szybki podgląd
    Wojciech Tomczyk, Felietony

    Zbiór celnych uwag znakomitego dramaturga o polskim filmie i teatrze.

    Felietony Wojciecha Tomczyka są przenikliwe i zarazem ostre jak brzytwa. Nieważne, czy tekst dotyczy dramatu Becketta, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni czy popularnych w latach 90. konkursów audiotele — za każdym razem jest doskonałą anegdotą, polemiką czy ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości. W Felietonach ożywają serialowe historie, które w czasach PRL-u przeżywała cała Polska, wracają szalone lata 90., nie zabrakło miejsca na niejeden celny komentarz o współczesnych teatrze, operze i filmie. Ale Tomczyk nie stroni od kwestii politycznych i społecznych, w których kultura jest zanurzona. W efekcie książka to portret polskich marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo — naszych.

    37,00 zł