Życie codzienne idei

Życie codzienne idei

  • Paweł Ukielski, Pamięć...
    Szybki podgląd

    Paweł Ukielski, Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy

    34,00 zł

    Autor ukazuje znaczenie polityki historycznej dla rozwoju społeczeństwa.

    Odkąd rzeczywistość brutalnie zweryfikowała marzenie o końcu historii i przypomniała, że refleksja nad przeszłością nie jest wyłącznym polem akademickich historyków, pojęcie polityki historycznej nabrało ogromnego znaczenia. Czym jest polityka historyczna i dlaczego jest ona konieczna? Czym może grozić jej zaniedbanie?

  • Michał Gierycz, Mała...
    Szybki podgląd

    Michał Gierycz, Mała pochwała katolicyzmu

    39,00 zł

    Eseje o relacji między Kościołem a państwem.

    Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności” to odważna i udana próba odpowiedzi na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnej Europie i kształt jego burzliwej relacji z polityką. Punktem wyjścia i pryzmatem dalszej refleksji czyniąc ewangeliczne słowa o konieczności oddania Bogu tego co boskie i Cezarowi tego, co należy do Cezara, prof. Gierycz na przestrzeni dziesięciu esejów przygląda się współczesnym stosunkom demokratycznej wspólnoty i Kościoła. Problemy w ramach Unii Europejskiej, wewnętrzne spory katolicyzmu, rozmaite formy fundamentalizmów czy nierzadka obecnie instrumentalizacja religii to kwestie, które autor diagnozuje z perspektywy wierzącego katolika głęboko osadzonego w historyczno-społecznym konkrecie.

  • Dariusz Karłowicz,...
    Szybki podgląd

    Dariusz Karłowicz, Teby-Smoleńsk-Warszawa

    39,00 zł

    Autor zmusza do porzucenia utartych, wygodnych schematów w myśleniu o polityce.

    „Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” to zbiór esejów filozoficzno-politycznych, w których - sięgając do starożytnych tekstów - odkrywamy uniwersalne schematy aktualne również we współczesnej polityce, mierząc się ze złudzeniem nietragiczności naszej polskiej polityki.

  • NAGRODA IM. MACKIEWICZA...
    Szybki podgląd

    NAGRODA IM. MACKIEWICZA 2019 // Marek A. Cichocki, Północ i Południe

    37,00 zł

    Rozważania o ideowych korzeniach polskiej wspólnoty, jej sensie i miejscu w Europie.

    Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas.

  • Dariusz Karłowicz, Polska...
    Szybki podgląd

    Dariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne

    37,00 zł

    Refleksje nad polską tożsamością i jej fundamentami.

    Autor patrzy na Ojczyznę poprzez pryzmat starożytnej filozofii i współczesnej kultury. Na publikację składają się felietony pisane na przestrzeni ostatnich dwóch lat dla tygodnika „wSieci”, a także wybrane eseje z „Teologii Politycznej” oraz wywiady, jakich Dariusz Karłowicz udzielił redakcjom „Plusa Minusa” oraz „Pressji”.

  • Dariusz Gawin, Polska –...
    Szybki podgląd

    Dariusz Gawin, Polska – wieczny romans

    37,00 zł

    Klasyki polskiej literatury jako fundamenty współczesnej polskości.

    Autor podejmuje się odczytania na nowo dorobku najwybitniejszych polskich pisarzy XIX i XX wieku: Prusa, Sienkiewicza, Reymonta, Żeromskiego, Słonimskiego i Miłosza, a także refleksji nad pismami Romana Dmowskiego. Sięga zarówno po ich wielkie powieści, znane wszystkim ze szkoły: Lalkę, Quo Vadis czy Przedwiośnie, jak również dzieła dziś już nieco zapomniane, takie jak Wiry czy Bunt. Dlaczego warto sięgać ponownie do tych lektur?

    Jak pisze we wstępie autor: Jeśli brakuje nam dzieł współczesnych, w których moglibyśmy się bez wahania rozpoznać, nie pozostaje nic innego, jak przemyśleć wszystko od nowa. Innymi słowy wyprawić się w przeszłość na poszukiwanie własnej tożsamości. I w tę właśnie podróż zaprasza nas w książce „Polska, wieczny romans” – fascynującej refleksji o źródłach debaty nad polską nowoczesnością.

  • Agnieszka Kołakowska, Plaga...
    Szybki podgląd

    Agnieszka Kołakowska, Plaga słowików

    37,00 zł

    Autorka zarówno z erudycją, jak i humorem rozprawia się ze współczesnymi ideologiami.

    Zbiór esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce. Jest to kolejna, po Wojnie kultur, książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną.

  • Agnieszka Kołakowska, Wojny...
    Szybki podgląd

    Agnieszka Kołakowska, Wojny kultur i inne wojny

    37,00 zł

    Analiza zjawisk społecznych i intelektualnych w obecnym świecie.

  • Bp Jacek Grzybowski, Uciec...
    Szybki podgląd

    Bp Jacek Grzybowski, Uciec z krainy zapomnienia

    39,00 zł

    Filozoficzny namysł nad przeszłością i pytania o teraźniejszość ujęte w formie esejów.

  • Magdalena Gawin, Bilet do...
    Szybki podgląd

    Magdalena Gawin, Bilet do nowoczesności

    34,00 zł

    Znakomita obserwacja fenomenów obecnych w najróżniejszych dziedzinach życia społecznego.

    Pisane wspaniałym, literackim językiem, łączą w sobie lekkość i przystępność z ogromną erudycję. W książce mowa o kinie Kieślowskiego, rzekomym zacofaniu Polaków, literaturze PRL-u, historii polskich elit czy o zmianach w wystroju wnętrz mieszkań Polaków na przestrzeni lat. Znajdują się w niej studia poświęcone Polkom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury: Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Rodziewiczównie czy Marii Konopnickiej.

  • Marek A. Cichocki, Dariusz...
    Szybki podgląd

    Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz, Trzeci Punkt Widzenia

    34,00 zł

    Założyciele "Teologii Politycznej" dyskutują o bieżących wydarzeniach kultury i polityki.

    Teksty wybrane z ponad 400 audycji telewizyjnych, przeprowadzonych w latach 2007 – 2010 na antenie TVP Kultura. Książka, jak również program telewizyjny, to komentarz filozoficzny do bieżących wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych, które jak to określili autorzy, wstrząsnęły nimi i światem.

  • Mateusz Matyszkowicz,...
    Szybki podgląd

    Mateusz Matyszkowicz, Śmierć rycerza na uniwersytecie

    29,00 zł

    Spojrzenie na Polskę przez autora uformowanego filozofią klasyczną.

  • Piotr Skwieciński, Kompleks...
    Szybki podgląd

    Piotr Skwieciński, Kompleks Rosji

    34,00 zł

    Zbiór esejów poświęconych Rosji oraz relacjom polsko-rosyjskim.

    Obraz Rosji w oczach Polaków jest dość mocno zniekształcony. Piotr Skwieciński wymienia trzy główne czynniki, które wpływają na taką naszą ocenę: po pierwsze, silne poczucie wyższości, związane z przynależnością do Zachodu. Po drugie, realny strach przed zagrożeniem rosyjskim i poczucie krzywdy za doznane w przeszłości urazy. Z drugiej strony - istnieje w Polakach pewien sentymentalizm, pociąg do rosyjskiej kultury i „słowiańskości”.

    Autor mierzy się z tym wszystkim i przedstawia naszego wschodniego sąsiada takiego, jakim jest, zarówno bez złudzeń, jak i niepotrzebnych uprzedzeń.

  • Wojciech Tomczyk, Felietony
    Szybki podgląd

    Wojciech Tomczyk, Felietony

    37,00 zł

    Zbiór celnych uwag znakomitego dramaturga o polskim filmie i teatrze.

    Felietony Wojciecha Tomczyka są przenikliwe i zarazem ostre jak brzytwa. Nieważne, czy tekst dotyczy dramatu Becketta, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni czy popularnych w latach 90. konkursów audiotele — za każdym razem jest doskonałą anegdotą, polemiką czy ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości. W Felietonach ożywają serialowe historie, które w czasach PRL-u przeżywała cała Polska, wracają szalone lata 90., nie zabrakło miejsca na niejeden celny komentarz o współczesnych teatrze, operze i filmie. Ale Tomczyk nie stroni od kwestii politycznych i społecznych, w których kultura jest zanurzona. W efekcie książka to portret polskich marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo — naszych.

  • Ks. Jan Sochoń, Męczeństwo...
    Szybki podgląd

    Ks. Jan Sochoń, Męczeństwo i miłość

    37,00 zł

    Refleksja nad życiem i śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki oraz ich głębokim znaczeniem.

    Najnowsza książka ks. prof. Jana Sochonia to zbiór tekstów i wywiadów, które łączy jedno - poszukiwanie uniwersalnych wartości, prawd i wskazówek w życiu ks. Jerzego Popiełuszki. Ksiądz Sochoń, wydawca pism ks. Jerzego - umiejscawia działalność błogosławionego w szerszym kontekście, zarówno historii świata, jak i historii zbawienia, w przestrzeni nieustannych zmagań, które ostatecznie zachodzą we wnętrzu samego człowieka.

    Autor wpisuje zmagania ks. Jerzego Popiełuszki w historię Polaków doby PRL-u, dla których rzeczywistość Kościoła była alternatywnym miejscem doznań, więzi społecznych czy doświadczeń, nie podporządkowanych zideologizowanej, partyjnej rzeczywistości, ale autentycznej możliwości dążenia do prawdy.

  • Piotr Skwieciński, Koniec...
    Szybki podgląd

    Piotr Skwieciński, Koniec ruskiego miru?

    39,00 zł

    Opowieść o rosyjskiej agresji, jej korzeniach oraz wpływie dawnych idei na współczesność.

    Zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu – oto zadanie, które stawia przed sobą autor książki Koniec ruskiego miru? Piotr Skwieciński – dyplomata, publicysta i wieloletni korespondent w Moskwie. Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Książka Skwiecińskiego pomaga przemyśleć te pytania, dostarczając przy tym wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki.