Życie codzienne idei

Życie codzienne idei

 • Paweł Ukielski, Pamięć...
  Szybki podgląd

  Paweł Ukielski, Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy

  32,38 zł

  Autor ukazuje znaczenie polityki historycznej dla rozwoju społeczeństwa.

  Odkąd rzeczywistość brutalnie zweryfikowała marzenie o końcu historii i przypomniała, że refleksja nad przeszłością nie jest wyłącznym polem akademickich historyków, pojęcie polityki historycznej nabrało ogromnego znaczenia. Czym jest polityka historyczna i dlaczego jest ona konieczna? Czym może grozić jej zaniedbanie?

 • Michał Gierycz, Mała...
  Szybki podgląd

  Michał Gierycz, Mała pochwała katolicyzmu

  37,14 zł

  Eseje o relacji między Kościołem a państwem.

  Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności” to odważna i udana próba odpowiedzi na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnej Europie i kształt jego burzliwej relacji z polityką. Punktem wyjścia i pryzmatem dalszej refleksji czyniąc ewangeliczne słowa o konieczności oddania Bogu tego co boskie i Cezarowi tego, co należy do Cezara, prof. Gierycz na przestrzeni dziesięciu esejów przygląda się współczesnym stosunkom demokratycznej wspólnoty i Kościoła. Problemy w ramach Unii Europejskiej, wewnętrzne spory katolicyzmu, rozmaite formy fundamentalizmów czy nierzadka obecnie instrumentalizacja religii to kwestie, które autor diagnozuje z perspektywy wierzącego katolika głęboko osadzonego w historyczno-społecznym konkrecie.

 • Dariusz Karłowicz,...
  Szybki podgląd

  Dariusz Karłowicz, Teby-Smoleńsk-Warszawa

  37,14 zł

  Autor zmusza do porzucenia utartych, wygodnych schematów w myśleniu o polityce.

  „Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” to zbiór esejów filozoficzno-politycznych, w których - sięgając do starożytnych tekstów - odkrywamy uniwersalne schematy aktualne również we współczesnej polityce, mierząc się ze złudzeniem nietragiczności naszej polskiej polityki.

 • NAGRODA IM. MACKIEWICZA...
  Szybki podgląd

  NAGRODA IM. MACKIEWICZA 2019 // Marek A. Cichocki, Północ i Południe

  35,24 zł

  Rozważania o ideowych korzeniach polskiej wspólnoty, jej sensie i miejscu w Europie.

  Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas.

 • Dariusz Karłowicz, Polska...
  Szybki podgląd

  Dariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne

  35,24 zł

  Refleksje nad polską tożsamością i jej fundamentami.

  Autor patrzy na Ojczyznę poprzez pryzmat starożytnej filozofii i współczesnej kultury. Na publikację składają się felietony pisane na przestrzeni ostatnich dwóch lat dla tygodnika „wSieci”, a także wybrane eseje z „Teologii Politycznej” oraz wywiady, jakich Dariusz Karłowicz udzielił redakcjom „Plusa Minusa” oraz „Pressji”.

 • Dariusz Gawin, Polska –...
  Szybki podgląd

  Dariusz Gawin, Polska – wieczny romans

  35,24 zł

  Klasyki polskiej literatury jako fundamenty współczesnej polskości.

  Autor podejmuje się odczytania na nowo dorobku najwybitniejszych polskich pisarzy XIX i XX wieku: Prusa, Sienkiewicza, Reymonta, Żeromskiego, Słonimskiego i Miłosza, a także refleksji nad pismami Romana Dmowskiego. Sięga zarówno po ich wielkie powieści, znane wszystkim ze szkoły: Lalkę, Quo Vadis czy Przedwiośnie, jak również dzieła dziś już nieco zapomniane, takie jak Wiry czy Bunt. Dlaczego warto sięgać ponownie do tych lektur?

  Jak pisze we wstępie autor: Jeśli brakuje nam dzieł współczesnych, w których moglibyśmy się bez wahania rozpoznać, nie pozostaje nic innego, jak przemyśleć wszystko od nowa. Innymi słowy wyprawić się w przeszłość na poszukiwanie własnej tożsamości. I w tę właśnie podróż zaprasza nas w książce „Polska, wieczny romans” – fascynującej refleksji o źródłach debaty nad polską nowoczesnością.

 • Agnieszka Kołakowska, Plaga...
  Szybki podgląd

  Agnieszka Kołakowska, Plaga słowików

  35,24 zł

  Autorka zarówno z erudycją, jak i humorem rozprawia się ze współczesnymi ideologiami.

  Zbiór esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce. Jest to kolejna, po Wojnie kultur, książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną.

 • Agnieszka Kołakowska, Wojny...
  Szybki podgląd

  Agnieszka Kołakowska, Wojny kultur i inne wojny

  35,24 zł

  Analiza zjawisk społecznych i intelektualnych w obecnym świecie.

 • Bp Jacek Grzybowski, Uciec...
  Szybki podgląd

  Bp Jacek Grzybowski, Uciec z krainy zapomnienia

  37,14 zł

  Filozoficzny namysł nad przeszłością i pytania o teraźniejszość ujęte w formie esejów.

 • Magdalena Gawin, Bilet do...
  Szybki podgląd

  Magdalena Gawin, Bilet do nowoczesności

  32,38 zł

  Znakomita obserwacja fenomenów obecnych w najróżniejszych dziedzinach życia społecznego.

  Pisane wspaniałym, literackim językiem, łączą w sobie lekkość i przystępność z ogromną erudycję. W książce mowa o kinie Kieślowskiego, rzekomym zacofaniu Polaków, literaturze PRL-u, historii polskich elit czy o zmianach w wystroju wnętrz mieszkań Polaków na przestrzeni lat. Znajdują się w niej studia poświęcone Polkom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury: Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Rodziewiczównie czy Marii Konopnickiej.

 • Marek A. Cichocki, Dariusz...
  Szybki podgląd

  Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz, Trzeci Punkt Widzenia

  32,38 zł

  Założyciele "Teologii Politycznej" dyskutują o bieżących wydarzeniach kultury i polityki.

  Teksty wybrane z ponad 400 audycji telewizyjnych, przeprowadzonych w latach 2007 – 2010 na antenie TVP Kultura. Książka, jak również program telewizyjny, to komentarz filozoficzny do bieżących wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych, które jak to określili autorzy, wstrząsnęły nimi i światem.

 • Mateusz Matyszkowicz,...
  Szybki podgląd

  Mateusz Matyszkowicz, Śmierć rycerza na uniwersytecie

  27,62 zł

  Spojrzenie na Polskę przez autora uformowanego filozofią klasyczną.

 • Piotr Skwieciński, Kompleks...
  Szybki podgląd

  Piotr Skwieciński, Kompleks Rosji

  32,38 zł

  Zbiór esejów poświęconych Rosji oraz relacjom polsko-rosyjskim.

  Obraz Rosji w oczach Polaków jest dość mocno zniekształcony. Piotr Skwieciński wymienia trzy główne czynniki, które wpływają na taką naszą ocenę: po pierwsze, silne poczucie wyższości, związane z przynależnością do Zachodu. Po drugie, realny strach przed zagrożeniem rosyjskim i poczucie krzywdy za doznane w przeszłości urazy. Z drugiej strony - istnieje w Polakach pewien sentymentalizm, pociąg do rosyjskiej kultury i „słowiańskości”.

  Autor mierzy się z tym wszystkim i przedstawia naszego wschodniego sąsiada takiego, jakim jest, zarówno bez złudzeń, jak i niepotrzebnych uprzedzeń.

 • Wojciech Tomczyk, Felietony
  Szybki podgląd

  Wojciech Tomczyk, Felietony

  35,24 zł

  Zbiór celnych uwag znakomitego dramaturga o polskim filmie i teatrze.

  Felietony Wojciecha Tomczyka są przenikliwe i zarazem ostre jak brzytwa. Nieważne, czy tekst dotyczy dramatu Becketta, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni czy popularnych w latach 90. konkursów audiotele — za każdym razem jest doskonałą anegdotą, polemiką czy ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości. W Felietonach ożywają serialowe historie, które w czasach PRL-u przeżywała cała Polska, wracają szalone lata 90., nie zabrakło miejsca na niejeden celny komentarz o współczesnych teatrze, operze i filmie. Ale Tomczyk nie stroni od kwestii politycznych i społecznych, w których kultura jest zanurzona. W efekcie książka to portret polskich marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo — naszych.

 • Ks. Jan Sochoń, Męczeństwo...
  Szybki podgląd

  Ks. Jan Sochoń, Męczeństwo i miłość

  35,24 zł

  Refleksja nad życiem i śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki oraz ich głębokim znaczeniem.

  Najnowsza książka ks. prof. Jana Sochonia to zbiór tekstów i wywiadów, które łączy jedno - poszukiwanie uniwersalnych wartości, prawd i wskazówek w życiu ks. Jerzego Popiełuszki. Ksiądz Sochoń, wydawca pism ks. Jerzego - umiejscawia działalność błogosławionego w szerszym kontekście, zarówno historii świata, jak i historii zbawienia, w przestrzeni nieustannych zmagań, które ostatecznie zachodzą we wnętrzu samego człowieka.

  Autor wpisuje zmagania ks. Jerzego Popiełuszki w historię Polaków doby PRL-u, dla których rzeczywistość Kościoła była alternatywnym miejscem doznań, więzi społecznych czy doświadczeń, nie podporządkowanych zideologizowanej, partyjnej rzeczywistości, ale autentycznej możliwości dążenia do prawdy.

 • Piotr Skwieciński, Koniec...
  Szybki podgląd

  Piotr Skwieciński, Koniec ruskiego miru?

  37,14 zł

  Opowieść o rosyjskiej agresji, jej korzeniach oraz wpływie dawnych idei na współczesność.

  Zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu – oto zadanie, które stawia przed sobą autor książki Koniec ruskiego miru? Piotr Skwieciński – dyplomata, publicysta i wieloletni korespondent w Moskwie. Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Książka Skwiecińskiego pomaga przemyśleć te pytania, dostarczając przy tym wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki.