Dariusz Gawin, Polska – wieczny romans

Klasyki polskiej literatury jako fundamenty współczesnej polskości.

Autor podejmuje się odczytania na nowo dorobku najwybitniejszych polskich pisarzy XIX i XX wieku: Prusa, Sienkiewicza, Reymonta, Żeromskiego, Słonimskiego i Miłosza, a także refleksji nad pismami Romana Dmowskiego. Sięga zarówno po ich wielkie powieści, znane wszystkim ze szkoły: Lalkę, Quo Vadis czy Przedwiośnie, jak również dzieła dziś już nieco zapomniane, takie jak Wiry czy Bunt. Dlaczego warto sięgać ponownie do tych lektur?

Jak pisze we wstępie autor: Jeśli brakuje nam dzieł współczesnych, w których moglibyśmy się bez wahania rozpoznać, nie pozostaje nic innego, jak przemyśleć wszystko od nowa. Innymi słowy wyprawić się w przeszłość na poszukiwanie własnej tożsamości. I w tę właśnie podróż zaprasza nas w książce „Polska, wieczny romans” – fascynującej refleksji o źródłach debaty nad polską nowoczesnością.

35,24 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Dobry eseista potrafi z elementów tej samej układanki stworzyć zupełnie nową całość. Na tym polega jego pisarska predyspozycja. I Gawin potrafił ze starych, wyczytanych na nice, zdawałoby się , utworów, wydobyć ich ukryte, potencjalne możliwości. Można jego pomysły zaakceptować bądź je odrzucić. Ale niepokój pozostanie – niepokój wywołany myślą i tekstem, trudno zaś o bardziej fortunne połączenie.

- prof. Marta Wyka

Teksty, które złożyły się na książkę Polska, wieczny romans, powstały – jak przyznaje Gawin we wstępie – „z silnej potrzeby zrozumienia Polski współczesnej”. Potrzebie tej towarzyszyło zarazem mocne przeświadczenie, że teraźniejszości nie sposób zrozumieć bez znajomości  przeszłości, gdyż „współczesność jest tylko fragmentem większej całości”. Zdaniem autora do opisania owej całości szczególnie predestynowani są pisarze, bowiem ściśle naukowe instrumentarium  jest w tym przypadku dalece niewystarczające.

- Robert Papieski

O książce w mediach:

Przeczytaj laudację wygłoszoną w czasie uroczystości przyznania Dariuszowi Gawinowi nagrody im. Andrzeja Kijowskiego

Dariusz Gawin w audycji Siódma 9" - Żeby zrozumieć polską rzeczywistość po ‘89 r., trzeba sięgać także do tekstów klasycznych. Wyzwania w nich opisane są uniwersalne.

Przeczytaj rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

Nagrody:

W roku 2006 książka otrzymała nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego

O Autorze:

(ur. 1964) – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz szef Instytutu Stefana Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną. Publikował m.in. w „Res Publice Nowej”, „Teologii Politycznej” czy „Rzeczpospolitej”. Współautor podręczników do historii oraz edukacji obywatelskiej.

790 Przedmioty
Autor
Dariusz Gawin
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
230
Rozmiar
210x140
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2019
ISBN
9788362884384

Zobacz także