Wojciech Tomczyk, Komedie

Autor ukazuje w swoich utworach ironiczne, ale jednocześnie ciepłe spojrzenie na Polskę.

Zmagając się w swych utworach z polskością, sięga do tkwiących w naszej kulturze metafor i archetypów, czyniąc to jednak z ożywczą, komediową świeżością. Prezentowany zbiór to dla czytelnika obfitująca w groteskę, fascynująca podróż przez często gorzkie meandry historii narodowej.

Ta ironiczna Odyseja – niekiedy zaskakująca ciepłem dotychczas niecharakterystycznym dla autora „Norymbergi” – ma trzy zasadnicze przystanki: romantyzm (Wielka improwizacja), PRL (Rodzina królewska (jak gdyby)) i współczesność (Fragment większej całości; Komedia romantyczna; Zaręczyny). Każda epoka obciążona jest swoim brzemieniem, z którym Tomczyk lekkim piórem mierzy się, pomagając przy tym czytelnikowi ten balast unieść i lepiej zrozumieć.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
37,14 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisał:

Gdyby Wojciech Tomczyk był tak miły i wreszcie umarł, to:

a) Byłby niezły cyrk na pogrzebie, bo tuzin profesorów literatury pobiłby się o prawo wygłaszania okolicznościowej laudacji;

b) Mniej zdolni koledzy odetchnęliby z ulgą, po czym dostaliby rozedmy płuc i też by pomarli;

c) Polonia Warszawa wygrałaby wszystkie spotkania do końca sezonu i zadedykowała awans Mistrzowi;

d) “Teologia Polityczna” miałaby w zasadzie gotowe wydanie „Dzieł wszystkich”;

Tak, że Wojtku, wiesz jak jest, nie wiem skąd te wahania, zwłaszcza, że i tak nic zabawniejszego od „Komedii romantycznej” nie napiszesz. Nikt zresztą nie napisze.

- Robert Mazurek

O Autorze:

Wojciech Tomczyk (ur. 1960) – dramaturg, scenarzysta, producent i krytyk filmowy. W teatrze debiutował sztuką „Wampir”. Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanover 2000. Autor licznych scenariuszy teatralnych i filmowych. Jego sztuka „Norymberga” została przetłumaczona na dziewięć języków, otrzymał za nią nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry. Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2019. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019). Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazały się: „Dramaty (nagroda literacka Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala” 2018) oraz „Felietony" (2019).

O książce w mediach:

Przeczytaj recenzję autorstwa Macieja Urbanowskiego

Obejrzyj debatę, która odbyła się z okazji premiery książki

986 Przedmioty
Autor
Wojciech Tomczyk
Wydawnictwo
Teologia Polityczna, Państwowy Instytut Wydawniczy
Ilość stron
546
Oprawa
miękka
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-62884-19-3