Nowe książki
New products
-
Andrzej Horubała, Incydenty
39,00 zł -
Katalog // Nawiedzenie
59,00 zł -
Remi Brague, Kotwice w niebie
39,00 zł
Jaroslav Pelikan, Chrześcijaństwo i kultura klasyczna
Na czym polegał wpływ myśli greckiej na chrześcijaństwo?
„Chrześcijaństwo i kultura klasyczna” Jaroslava Pelikana to jedna z najważniejszych prac XX-wiecznej historii teologii, pozwalająca nam głębiej poznać i zrozumieć nasze religijne, kulturowe i duchowe korzenie. Doskonale udokumentowana i przemyślana konstrukcyjnie praca jest zwieńczeniem wieloletnich badań i refleksji nad relacją między chrześcijaństwem a kulturą klasyczną. Polemizuje w niej z głośną koncepcją Adolfa Harncacka, który hellenizację chrześcijaństwa opisywał jako zafałszowanie istoty Objawienia. Pelikan, przyglądając się w pierwszym rzędzie myśli Ojców Kapadockich, czyli trzech wybitnych teologów wczesnochrześcijańskich: Bazylego Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu i Grzegorza z Nyssy, omawia ich wkład w rozwój chrześcijańskiej doktryny oraz sposób, w jaki w swoich pismach odnosili się do dziedzictwa klasycznego.
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O książce:
„W całej historii ludzkiego umysłu i ducha jednym z faktów najbardziej brzemiennych w następstwa pozostaje to, że Nowy Testament został napisany po grecku – nie w hebrajskim Mojżesza i proroków, nie w aramejskim Jezusa i jego uczniów, również nie w łacinie Imperium Romanum, lecz w grece Sokratesa i Platona”
Jaroslav Pelikan, Autor
O Autorze napisali:
Jaroslav Pelikan to historyk, który zajmuje się całą chrześcijańską tradycją – od starożytnego Bliskiego Wschodu aż do współczesności. Wychowany w luterańskiej rodzinie, to od Lutra rozpoczął swoje wnikliwe badania, z czasem przechodząc do rozważań nad całą historią doktryny kościelnej, zarówno w Kościele Katolickim, jak i Prawosławnym. Zajmuje się historią i praktyką kultu w jego formach doktrynalnych i wyznaniowych na przestrzeni dwóch tysiącleci.
James H. Billington, Biblioteka Kongresu
O Autorze:
Jaroslav Pelikan (1923-2006) to amerykański uczony pochodzenia słowackiego. Specjalizował się w historii chrześcijaństwa i teologii. Był wykładowcą na Uniwersytecie Valparaiso, Concordia Theological Seminary, a także na Uniwersytecie w Chicago. W 1972 roku mianowano go profesorem historii Uniwersytetu Yale. W 2004 roku został uhonorowany nagrodą Johna W. Kluge’a za całokształt osiągnięć w dziedzinie nauk humanistycznych. W 1983 roku otrzymał Jefferson Award of the National Endowment for the Humanities i zasiadał w Prezydenckim Komitecie ds. Sztuki i Nauk Humanistycznych pod rządami Billa Clintona. W latach 1992–1993 wykładał w ramach cyklu Gifford Lectures na Uniwersytecie w Aberdeen. Do jego najważniejszych publikacji należą The Riddle of Roman Catholicism (1959); Jezus przez wieki (1985) Imago Dei: The Byzantine apologia for icons (1990); czy też What Has Athens to Do with Jerusalem? Timaeus and Genesis in Counterpoint (1997).
- Autor
- Jaroslav Pelikan
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Tłumaczenie
- Michał Szczurowski
- Redakcja naukowa
- Karolina Kochańczyk-Bonińska
- Ilość stron
- 710
- Rozmiar
- 210 x 148 mm
- Oprawa
- Miękka
- Rok wydania
- 2024
- ISBN
- 978-83-67065-53-5