Teologia Polityczna nr 12, „Polska nowoczesność”

Jak można rozumieć nowoczesność? Jak rozumiano ją od Oświecenia aż po "tu i teraz"?

To pytanie towarzyszą autorom tekstów dwunastego numeru rocznika „Teologia Polityczna”. Wybitni znawcy historii i kultury, zagadnień myśli politycznej, religii, literatury czy filozofii, akademicy i publicyści, reprezentujący różne perspektywy i tradycje myślenia, postanowili zmierzyć się w nim z problemem istoty i uwarunkowań polskich dróg do nowoczesności.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
37,14 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Fragmenty artykułów zawartych w roczniku:

W ramach nowoczesności bunt wobec rytmu życia, który narzuca miasto, a opisany przez Baudelaire'a jako flânarie, jest oczywisty. Bunt w dużej mierze konstytuuje nowoczesność. Wielu historyków uważa, że rozpoczyna ją era rewolucji atlantyckich. Pochwała i negacja to dwie strony tej samej materii nowoczesności, oddające jej różnorodność.

- Tomasz Żyro

Przechodząc kolejne i niezbędne etapy rozwoju, mając za sobą czas burzliwych rewolucji, współcześnie ludzkość może, według Cieszkowskiego, ewolucyjnie uczynić pełny użytek z własnej wiedzy i zdolności. Każde pozytywne ludzkie dokonanie - w ekonomii, życiu społecznym, w naukach ścisłych, w rolnictwie czy edukacji - stanowi cegiełkę, z której powstaje wspaniały gmach przyszłości.

- Marek A. Cichocki

Niezależnie od tego, jak kultura polskiego oświecenia różniła się od innych kultur narodowych pod względem stosunku do chrześcijaństwa, dziedzictwa antyku czy rozumienia idei wolności, koniecznie naeży zauważyć że okres oświecenia w Polsce pokrywa się z okresem najbardziej dramatycznych wydarzeńw nowożytnych dziejach naszego narodu.

- Andrzej Waśko

Autorzy piszący w roczniku:

Wśród autorów tego numeru znaleźli się: Dariusz Karłowicz, Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Andrzej Waśko, Bronisław Wildstein, Jan Żaryn, Krzysztof Dybciak, Tomasz Chachulski, Kazimierz Korab, Bogusław Dopart, Grzegorz Kucharczyk, Tomasz Herbich, Alicja Kulecka, Paweł Skibiński, Piotr Graczyk, Witold Stankowski, Mateusz Werner i inni.

964 Przedmioty
Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
377
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2020