Teologia Polityczna nr 8, „My, Rzymianie”

Oryginalne spojrzenie na kulturową, duchową i polityczną przynależność Polski.

Autorzy starają się pokazać, że dla właściwego zrozumienia fenomenu polskości dominujący układ Wschód-Zachód należy zastąpić przez Północ-Południe, a polskość wyróżnia fakt, że jesteśmy narodem Północy, który kultywuje tradycje kulturowe i wartości Południa.

31,48 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

W ósmym numerze Teologii Politycznej można znaleźć teksty poświęcone:

  • rzymskiej formie polskiej polityki i kultury,
  • duchowym zakorzenieniu Polski na Południu (w dziedzictwie antyku oraz chrześcijaństwie),
  • a także o Rosji i naszym stanowisku dziejowym wobec niej.

Wśród autorów opublikowanych w numerze artykułów znajdą czytelnicy zarówno przedstawicieli świata nauki i doświadczonych publicystów, jak i młodych autorów: Marka A. Cichockiego, Dariusza Karłowicza, ks. Piotra Mazurkiewicza, Pawła Milcarka, Krzysztofa Tyszkę-Drozdowskiego, Pawła Rzewuskiego, Arkadego Rzegockiego, Dorota Pietrzyk–Reeves, Krzysztofa Koehlera, Tomasza Herbicha, Artura Grabowskiego, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Stefana Auera, Martę Kwaśnicką, Ewę Thompson, Przemysława Piętaka. W numerze także wywiady z Rémi’em Brague’iem i Antonim Liberą, tłumaczenie jednego z artykułów Mikołaja Bierdiajewa oraz recenzje.

Fragmenty artykułów:

Brak mocniejszego zakorzenienia stanowi jedną z przyczyn niepewności i kompleksów oraz powszechnej imitacji, która stała się charakterystyczną cechą III Rzeczypospolitej. Jednym z takich elementów, które utraciliśmy, a bez których nie sposób zrozumieć naszych przodków, jest fakt, że przez stulecia duża część polskich elit uważała się za spadkobierców i kontynuatorów tradycji rzymskiej rzeczypospolitej. Ta świadomość stanowiła istotne źródło godności i poczucia pewności siebie w świecie podlegającym istotnym zmianom. (…)Świadomość kontynuowania wielkiej rzymskiej tradycji republikańskiej, uszlachetnionej chrześcijaństwem, stała się jednym z ważnych wyznaczników życia obywatelskiego i ewolucji ustrojowej Rzeczypospolitej. Co więcej, fundament ten ułatwiał obywatelom Res Publiki odrzucanie modnych w Europie trendów, skierowanych najpierw w stronę absolutyzmu, a potem makiawelizmu i oparcia relacji międzynarodowych na sile i kłamstwie. Następnie nasi przodkowie, wbrew wielu europejskim krajom, przechowali wolność i tolerancję, a w XX wieku niemal powszechnie odrzucili modne nowinki, począwszy od eugeniki, a na ideach totalitarnych skończywszy."

- prof. Arkady Rzegocki

 

Czym więc jest Wschód dla nas? Czymś niesłychanie ważnym, bo w wielkim skrócie rzecz ujmując, on nas w pewnym szczególnym momencie dziejów całkowicie uwiódł, prawdopodobnie swoim bezmiarem, swoimi bezgranicznymi możliwościami, jakąś wielką obietnicą nieskończonej mocy, a potem nas zniszczył. Dokładnie w tym zawiera się nasze polskie doświadczenie Wschodu, jest w nim uwodzicielska moc i straszliwa śmierć.

- prof. Marek A. Cichocki

 

Narastający od lat proces sekularyzacji wszedł w fazę terminalną. Europa zupełnie otwarcie odchodzi od wartości chrześcijańskich; nie jest nawet gotowa poświadczyć, że z nich wyrosła. Idee demokracji są fetyszyzowane, a przez to wypaczane. Panuje dekadencja. Tryumfy święci nihilizm. Wiara przeżywa kryzys nieznany od stuleci. Kościół jako struktura jest wprawdzie nadal silny, lecz jako siła duchowa znajduje się w odwrocie; raczej z trudem się broni, niż wpływa na rozwój wypadków. 

- dr Antoni Libera

Przeczytaj spis treści

Przeczytaj wstęp do numeru

Przeczytaj tekst Dariusza Karłowicza: Ta karczma Rzym się nazywa

Przeczytaj esej Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego: Kresy – dzieje pewnego pojęcia

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

 

842 Przedmioty
Autor
praca zbiorowa
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
298
Rozmiar
29x21
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2015
ISBN
1721-4232

Zobacz także