Teologia Polityczna nr 11, „Liberalizm – pęknięty fundament"

O współczesnej tradycji liberalnej i kryzysie, w jakim się ona znalazła.

Współczesny liberalizm przypomina giganta, który najpierw stracił wigor i elastyczność, potem skamieniał, a teraz powoli pęka pod naporem sił, aspiracji i interesów, którymi  dawno już przestał zarządzać, nie harmonizuje ich, ale dławi, przygniata i represjonuje. Kiedyś był zdolny rozpalać prawdziwe emocje i wielkie nadzieje związane z wolnością, a dzisiaj zadziwia swoją bezmyślnością i tępym uporem reakcjonisty, który za wszelką cenę stara się bronić status quo. Taka niezdolność rozpoznania własnej sytuacji historycznej zadziwia w przypadku idei, którą dawniej charakteryzowała żywotność wielkiej idei wolności. Co się właściwie stało? – piszą pomysłodawcy Marek A. Cichocki i Dariusz Karłowicz.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
36,11 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Fragmenty artykułów zawartych w roczniku:

Mąż stanu nie poddaje się demokracji pachołków, która zgodnie ze swoimi procedurami może zrobić z nim nawet to, co zrobiła z Sokratesem. Reformuje „liczby i instytucje”, ale bardziej dba o odradzanie się osobowych wspólnot, jakimi są małżeństwo, rodzina, naród i last but not least Kościół. Mąż stanu ani się nie wstydzi, ani się nie boi mówić, że Europa albo odrodzi się „w prawdzie i w Duchu” (J 4, 23–24), albo przestanie być Europą; przestanie być domostwem kultury, w którym odczytuje się Dziesięć Słów Prawdy (Dekalog), wyrytych w sercu każdego człowieka, oraz nasłuchuje się jej głosu rozlegającego się w ateńskim oddawaniu czci „Nieznanemu Bogu” (Dz 17, 23), w jerozolimskim proroctwie i w zawierzeniu się człowieka Osobie będącej „środkiem wszechświata i historii”. Jeśli Europa przestanie być kulturowym domostwem dla osób, przekształci się w pastwisko technicznej cywilizacji dla bydła.

- prof.  Stanisław Grygiel

Nowy porządek, oparty na opozycji pomiędzy szanującą się polityką a nieakceptowalnymi opiniami, między ortodoksją i herezją, zaczął nabierać kształtów właśnie ze względu na zaistnienie fenomenu Le Pen. To właśnie jemu zawdzięczamy rzeczywistość, w której partie centrowe wpierw stworzyły spektakl, w którym szacowni obywatele wyrzucają z miasta wilki, z którymi jakoby nie mają nic wspólnego.

- prof. Pierre Manent

Autorzy piszący w roczniku:

W skład numeru wchodzi dziewiętnaście artykułów, dwie rozmowy i dziesięć recenzji książek. Wśród autorów tego numeru znaleźli się: prof. Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz, Joseph Weiler, Agnieszka Kołakowska, Martin Mendelski, Grzegorz Górny, Piotr Koryś, Bronisław Wildstein, Pierre Manent, Tomasz Żyro, ks. Jacek Grzybowski, ks. Piotr Mazurkiewicz, Rafał Łętocha, Stanisław Grygiel, Ewa Thompson, Manfred Spieker, John Cavadini, Alain Besançon, Remigiusz Forycki, Tomasz Herbich, Juliusz Gałkowski, Katarzyna Górska-Fingas, Michał Kłosowski, Łukasz Kołtuniak, Przemysław Piętak, Michał Strachowski, Natalia Szerszeń, Aleksandra Wawrzyszczuk i inni.

O roczniku w mediach:

Obejrzyj relację z premiery rocznika „Liberalizm — pęknięty fundament"

Karol Grabias opowiada o roczniku w audycji "siódma - dziewiąta"

Obejrzyj relację z premiery rocznika w TVP Kultura

Przeczytaj wywiad Marcina Fijołka z Markiem A. Cichockim, Dariuszem Gawinem, Dariuszem Karłowiczem — W całej Unii pewna epoka się skończyła. Liberałowie są przerażeni - bo trzeszczy status quo

Przeczytaj relację i obejrzyj zdjęcia z premiery rocznika

Tekst ks. prof. Jacka Grzybowskiego, który ukazał się w roczniku — Niezauważalna erozja. O mitach i pokusach liberalizmu

960 Przedmioty
Autor
praca zbiorowa
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
358
Rozmiar
A4
Oprawa
miękka
Rok wydania
2018/2019
ISBN
9771731423215