Nowe książki
New products
Pierre Hadot, Filozofia jako edukacja dorosłych
Filozofia ukazana jako sposób życia i pomoc w wewnętrznej przemianie.
Jeśli zadaniem filozofii jest edukowanie, a nie informowanie, to filozofia jest właśnie edukacją dorosłych. Tym terminem Pierre Hadot przywołuje koncepcję, którą spopularyzował – filozofia jako sposób życia. Jako wielki czytelnik filozofów starożytnych, od Sokratesa i Platona po Epikteta, Marka Aureliusza i Plotyna, ale także filozofów nowożytnych i współczesnych, od Montaigne'a i Kartezjusza po Nietzschego i Merleau-Ponty'ego, w tym zbiorze tekstów – niedostępnych lub wcześniej niepublikowanych – Pierre Hadot ponownie odczytuje historię myśli, aby pomóc czytelnikowi przeorientować swoje życie i na nowo nauczyć się postrzegać świat.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O książce napisali:
„Starożytne pojęcie filozofii zostało przez Hadota wydobyte z tekstów filozoficznych tamtej epoki w wyniku przede wszystkim immanentnej ich analizy. Zarazem jednak swoistość i odrębność tego pojęcia uwyraźniły z pewnością liczne odwołania się do późniejszych sposobów rozumienia istoty i zadań filozofii, patrystycznych i średniowiecznych, nowożytnych i zupełnie niedawnych, nawet współczesnych. Z pewnością najważniejsze, bo zresztą i najszerzej, autonomicznie, rzec można, w książce potraktowane, jest to, co Hadot napisał o zapomnieniu starożytnego sposobu rozumienia filozofii wskutek przeniesienia go na chrześcijaństwo w okresie patrystycznym.”
prof. Juliusz Domański
„Koncepcja antycznej filozofii Hadota spotkała się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników, dla których stała się prawdziwą "filozofią życia". Jak zaznacza Arnold I. Davidson w przedmowie do La philosophie comme éducation des adultes, przejawy tak ogromnego zainteresowania, zarówno w całej Francji jak i Stanach Zjednoczonych, stanowiły wyjątkowe zaskoczenie dla samego Hadota. Wzrastająca popularność jego tekstów przyczyniła się do swoistej metamorfozy ich autora – z wybitnego znawcy i badacza filozofii antycznej stał się nagle filozofem czytanym, dyskutowanym oraz zapraszanym na liczne wywiady, często przez ludzi, którzy nigdy nie studiowali tekstów starożytnych.”
dr Dorota Tymura
O książce w mediach:
Przeczytaj recenzję książki opublikowaną w Miesięczniku "Znak"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
- Autor
- Pierre Hadot
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Tłumaczenie
- Patrycja Bobowska-Nastarzewska
- Redakcja naukowa
- dr Michał Bizoń
- Ilość stron
- 450
- Rozmiar
- 150 x 210
- Oprawa
- Miękka oprawa
- Rok wydania
- 2023
- ISBN
- 978-83-67065-47-4