• Nowy

Pierre Hadot, Filozofia jako edukacja dorosłych

Filozofia ukazana jako sposób życia i pomoc w wewnętrznej przemianie.

Jeśli zadaniem filozofii jest edukowanie, a nie informowanie, to filozofia jest właśnie edukacją dorosłych. Tym terminem Pierre Hadot przywołuje koncepcję, którą spopularyzował – filozofia jako sposób życia. Jako wielki czytelnik filozofów starożytnych, od Sokratesa i Platona po Epikteta, Marka Aureliusza i Plotyna, ale także filozofów nowożytnych i współczesnych, od Montaigne'a i Kartezjusza po Nietzschego i Merleau-Ponty'ego, w tym zbiorze tekstów – niedostępnych lub wcześniej niepublikowanych – Pierre Hadot ponownie odczytuje historię myśli, aby pomóc czytelnikowi przeorientować swoje życie i na nowo nauczyć się postrzegać świat.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
46,67 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

„Starożytne pojęcie filozofii zostało przez Hadota wydobyte z tekstów filozoficznych tamtej epoki w wyniku przede wszystkim immanentnej ich analizy. Zarazem jednak swoistość i odrębność tego pojęcia uwyraźniły z pewnością liczne odwołania się do późniejszych sposobów rozumienia istoty i zadań filozofii, patrystycznych i średniowiecznych, nowożytnych i zupełnie niedawnych, nawet współczesnych. Z pewnością najważniejsze, bo zresztą i najszerzej, autonomicznie, rzec można, w książce potraktowane, jest to, co Hadot napisał o zapomnieniu starożytnego sposobu rozumienia filozofii wskutek przeniesienia go na chrześcijaństwo w okresie patrystycznym.”

prof. Juliusz Domański

„Koncepcja antycznej filozofii Hadota spotkała się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników, dla których stała się prawdziwą "filozofią życia". Jak zaznacza Arnold I. Davidson w przedmowie do La philosophie comme éducation des adultes, przejawy tak ogromnego zainteresowania, zarówno w całej Francji jak i Stanach Zjednoczonych,  stanowiły wyjątkowe zaskoczenie dla samego Hadota. Wzrastająca popularność jego tekstów przyczyniła się do swoistej metamorfozy ich autora – z wybitnego znawcy i badacza filozofii antycznej stał się nagle filozofem czytanym, dyskutowanym oraz zapraszanym na liczne wywiady, często przez ludzi, którzy nigdy nie studiowali tekstów starożytnych.”

dr Dorota Tymura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

9901 Przedmioty
Autor
Pierre Hadot
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Patrycja Bobowska-Nastarzewska
Redakcja naukowa
dr Michał Bizoń
Ilość stron
450
Rozmiar
150 x 210
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2023
ISBN
978-83-67065-47-4