Nowe książki
New products
Étienne Gilson, Metamorfozy Państwa Bożego
Szczegółowe przedstawienie historii sporu o istotę Christianitas.
Wychodząc od fundamentalnych tekstów myślicieli mierzących się z nowymi wyzwaniami w realiach pokonstantyńskiej epoki rozwoju Kościoła (a zwłaszcza Państwa Bożego świętego Augustyna), w Metamorfozach Państwa Bożego Gilson ukazuje, czym była dla nich idea Christianitas i Rzeczpospolitej Chrześcijańskiej, a także jak rozumiano powołanie ludu chrześcijańskiego (populus Christianus) i miejsce przypisane każdemu wiernemu. Z niezrównaną precyzją i klarownością przedstawia rozwój idei i kluczowe elementy toczonych od wieków dyskusji, przestrzega także przed manowcami, na które mogą zaprowadzić takie próby realizacji Państwa Bożego, które przekształcają się w jego parodię.
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O autorze napisali:
Przejawem owocnej relacji między filozofią a słowem Bożym są też śmiałe poszukiwania podjęte przez myślicieli bliższych nam w czasie, spośród których chciałbym wymienić takie postaci, jak John Henry Newman, Antonio Rosmini, Jacques Maritain, Etienne Gilson i Edyta Stein w świecie zachodnim
– pisał o autorze w encyklice Fides et Ratio papież Jan Paweł II.
Stopione w jedno: zdumiewająca rozległością wiedza, mądrość, niewzruszony chłopski zdrowy rozsądek urzekające błyskotliwością poczucie humoru – sprawiały, że stał się Mistrz Gilson jak gdyby uosobieniem owego esprit gaulois, o którym powiedział kiedyś, że jest rezultatem tysiąca lat kultury logicznej i dwóch tysiącleci uprawy wina.
– Stefan Świeżawski
O autorze:
Étienne Gilson (1884-1978) – francuski filozof i historyk filozofii, wykładał m.in. na Sorbonie i w Collège de France, był członkiem Akademii Francuskiej. Opublikował ponad 60 książek, w tym klasyczne dziś prace, jak tłumaczone na język polski Historia filozofii chrześcijańskiej w wiekach średnich, Tomizm, Byt i istota.
O książce w mediach:
Przeczytaj recenzję książki autorstwa Grzegorza Baczewskiego
Przeczytaj rozważania Michała Rzeczyckiego wokół książki Gilsona
- Autor
- Étienne Gilson
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Tłumaczenie
- Agnieszka Kuryś
- Redakcja naukowa
- o. dr hab. Mateusz Przanowski OP
- Ilość stron
- 299
- Rozmiar
- 148x210
- Rok wydania
- 2020
- ISBN
- 978-83-62884-90-2