• Nowy

Walter Burkert, Religia grecka

Fundamentalne dzieło naukowe jednego z najważniejszych badaczy religii starożytnych Greków.

W swoim opus magnum, dotychczas niepublikowanym w języku polskim, Burkert dąży do uchwycenia szczególnego fenomenu religii greckiej od strony rytuału i mitu, śledząc zarówno praktyki religijne, jak i ich objaśnienia w formie opowieści.

W kolejnych rozdziałach, poświęconych prehistorii oraz religii minojsko-mykeńskiej, rytuałowi i świętości, bogom, zmarłym, herosom i bogom chtonicznym, polis jako miejscu rozwijania się greckiego politeizmu, misteriom i ascezie oraz filozoficznemu spojrzeniu na religię, Burkert prowadzi czytelników przez kluczowe zagadnienia odnoszące się do okresu archaicznego i klasycznego w rozwoju greckiej religii.

Wersja publikacji
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
  • Miękka okładka
  • Twarda okładka
90,48 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Niewątpliwie – pobieżny choćby wgląd w przypisy nowych i najnowszych prac z dziedziny historii religii jest na to dowodem – Religia grecka Burkerta jest wręcz punktem wyjścia do pracy wszystkich liczących się dziś specjalistów (z których większość przeszła przez seminarium Burkerta). Jest ona także znakomitą lekturą dla studentów – czytają ją uczeni i studenci filologii klasycznej, historii, etnologii, antropologii i chyba niemal wszystkich dziedzin dzisiejszej „humanistyki rozumiejącej”.

prof. Włodzimierz Lengauer

W swojej pracy Burkert dokonuje wielkiej syntezy – opisuje rozwój greckiej religijności od epoki archaicznej do klasycznej. Interesuje go przede wszystkim religia praktykowana. Jest w tym dość skrupulatny i nie ulega pokusie łatwych uogólnień czy narzucania ciasnych schematów na złożone zjawiska religijne. Przeciwnie, punktem wyjścia jest dla niego zawsze konkret, zrekonstruowane i odczytane zjawisko. W ten sposób śledzimy kolejno praktyki religijne czasów prehistorycznych, epoki minojsko-mykeńskiej, rodzenie się mitologii, kultu bóstw chtonicznych, wreszcie kulty związane z polis i religię filozofów.

prof. Wiesław Juszczak

O Autorze:

Walter Burkert (1931-2015) – profesor Uniwersytetu w Zurychu, uznawany za największy autorytet w dziedzinie historii religii starożytnej Grecji. Łączy w swej pracy naukowej kompetencje filologa klasycznego, antropologa, historyka kultury i religioznawcy. Jest autorem m.in. monografii pitagoreizmu oraz syntez na temat wczesnych form greckich rytuałów i mitów.

9966 Przedmioty
Autor
Walter Burkert
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Magdalena Kurkowska
Redakcja naukowa
dr Przemysław Biernat
Ilość stron
944
Rozmiar
148 x 210
Oprawa
Twarda oprawa
Rok wydania
2024
ISBN
978-83-62884-25-4 // 978-83-67065-56-6