Rémi Brague, Europa, droga rzymska

Przedmiotem rozważań książki Rémiego Brague'a jest tożsamość Europy.

Autor podejmuje zagadnienie w nowy sposób, stawiając pytanie o „drogę rzymską”, o łacińskość Europy. Stara się odpowiedzieć na pytanie o właściwość Europy. Jest nią – jego zdaniem - przyswajanie sobie tego, co jest jej obce. Europa bowiem historycznie, filozoficznie czerpie ze źródeł bijących poza nią. Zapożyczając z innych cywilizacji, droga rzymska dokonała założycielskiej syntezy pierwszej jedności kulturowej, która stała się pierwszym obszarem europejskim.

37,14 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

„Zadanie kulturowe, które oczekuje dziś Europę, mogłoby więc polegać na tym, by stać się powtórnie […] rzymską”. Tak brzmi ostatnie zdanie tej książki o źródłach europejskiej kultury, pióra wybitnego historyka idei i cywilizacji, historyka chrześcijaństwa, islamu i starożytności. Rémi Brague, zastanawiając się nad źródłami cywilizacji europejskiej i nad niezwykłym sposobem, w jaki Europa umiała czerpać z obcych źródeł i je sobie przyswajać, do Aten i Jerozolimy dodaje Rzym. A raczej: proponuje Rzym jako model kształtowania się europejskiej kultury, który Ateny i Jerozolimę łączy. „Rzymskość” Europy polega nie tylko na przyswajaniu sobie obcych źródeł, lecz także na świadomości, że jej tożsamość właśnie przez to zapożyczanie została ukształtowana. Książka niezwykle bogata, głęboka, uczona, zastanawiająca i pasjonująca.

- Agnieszka Kołakowska

Rémi Brague pokazuje, że Europa budowała swoją tożsamość przez zderzenie z odmiennością otoczenia i z własną złożonością. Bez prób zredukowania tej ostatniej. Jest to moim zdaniem mocny głos przeciwko federalistycznej, ujednoliconejwizji Unii Europejskiej.

- Jadwiga Staniszkis

O autorze:

Rémi Brague (ur. 1947) - pisarz, filozof, profesor na Sorbonie oraz na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, to jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Jego książki, w tym przetłumaczona właśnie na język polski Europe, la voie romaine oraz La loi de Dieu: Histoire philosophique d'une alliance, otwarły na nowo dyskusję na temat łacińskich źródeł Europy.

O książce w mediach:

Przeczytaj recenzję książki prof. Brague'a autorstwa Marcina Mleczaka

799 Przedmioty
Autor
Remi Brague
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Wiktor Dłuski
Ilość stron
240
Rozmiar
210x140
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2012
ISBN
9788362884087