Nowe książki
New products
Jakub Lubelski, Ssanie
NAKŁAD WYCZERPANY
.
Zbiór esejów autorstwa Jakuba Lubelskiego dotyczący poszukiwania sacrum w literaturze polskiej. Autor pisze o m. in.: Brzozowskim, Schulzu, Witkacym, Mackiewiczu, Bobkowskim, Tyrmandzie, Pilchu, Twardochu.
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O książce napisali:
Tom uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla niego odpowiednik. Autor szkicuje tu nową – wielce pomysłową – mapę współczesnej literatury. Jest w swym ujęciu niezależny i inspirujący. Ogromną zaleta jego pisarstwa jest żywy i lekki styl. Choć pisze o sprawach niełatwych – wymagających skupienia i namysłu – czyni to zawsze klarownie, inteligentnie i dowcipnie. Eseje literackie Jakuba Lubelskiego same stają się literaturą, i to pasjonującą. Pozycja, na która czekało się od lat.
- Antoni Libera
W intencji Lubelskiego owo tytułowe Ssanie, dla czytelnika dość niepokojące, wydaj się synonimem niepokoju i poszukiwania indywidualnej, pisarskiej „świętości”, która nie jest łatwo osiągalna ani jednoznaczna. Tytuł zasługuje na uwagę, ponieważ wiąże się on bezpośrednio z programem krytycznym autora, który zawsze nawiązuje wnikliwy dialog ze swoi pisarski partnerem, szanując go, nie pozostaje tylko „sprawozdawcą” dzieła. Inaczej jeszcze: Jakub Lubelski jest rozpoznawalny jako krytyk dzięki tej właśnie metodzie, która go wyróżnia pośród innych uczestników tej samej profesji.
- prof.Marta Wyka
O Autorze:
Jakub Lubelski (ur. 1984) – prozaik, publicysta. Zadebiutował powieścią Boiduda (2012) nominowana do nagrody Fundacji im. Kościelskich, jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska 2015 oraz nagrody Feniks 2016 (kategoria literacka). Autor scenariuszy multimedialnych wystaw poświęconych najnowszej historii Polski.
Nagrody:
W 2016 roku Jakub Lubelski otrzymał nagrodę Feniks w kategorii literackiej.
O książce w mediach:
- Obejrzyj krakowską premierę Ssania w Instytucie Myśli Józefa Tischnera
- Obejrzyj warszawską premierę w Cafe Niespodzianka
- Przeczytaj recenzję Andrzeja Horubały w „Do Rzeczy”
- Przeczytaj recenzję Juliusza Gałkowskiego
- Przeczytaj recenzję Filipa Memchesa w „PlusMinus”
- Przeczytaj recenzję Krzysztofa Biedrzyckiego w „Więzi”
- Przeczytaj rozmowę z Autorem
- Zobacz program „Literatura na trzeźwo” z udziałem Jakub Lubelskiego
- Autor
- Jakub Lubelski
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Ilość stron
- 274
- Rozmiar
- 140x210
- Oprawa
- miękka
- Rok wydania
- 2015
- ISBN
- 978-83-62884-80-3
Zobacz także
-
Marta Kwaśnicka, Krew z mlekiem
Zbiór esejów o literaturze, sztuce i kulturze, pisany z pasją i na przekór przelotnym modom.
Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. A także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. Krew z mlekiem to również książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.
23,81 zł -
Marta Kwaśnicka, Jadwiga
Barwna biografia Jadwigi Andegaweńskiej ujęta w formie eseju.
Autorka podejmuje temat tytułowej bohaterki, z kunsztem odtwarzając duchowe i intelektualne realia ówczesnej Europy oraz z fascynacją opisując krakowską metropolię. Jak przystało na twórczość eseistyczną nie unika wątku osobistego. Sugestywnie opisuje etap wczesnej młodości Jadwigi, związanej już z przeprowadzką do Krakowa, a także jej działalność na tronie piastowskim. Mierzy się z legendą przyszłej świętej, z literackimi ujęciami jej decyzji o odrzuceniu Wilhelma Habsburga i ślubie z Jagiełłą.
27,62 zł -
Tomasz Stefanek, Być albo nie być
Naukowe i publicystyczne rozważania na temat podmiotowości politycznej.
Książka stanowi zbiór tekstów pisanych na przestrzeni kilku lat. Łączące je zagadnienie autor rozpatruje w odniesieniu do sytuacji, w jakiej Polska znalazła się po 1989 roku.
32,38 zł