Tomasz Herbich, Pragnienie Królestwa

Przedstawienie dwóch zupełnie różnych idei mesjanistycznych - Cieszkowskiego i Bierdiajewa.

Autor książki pokazuje, że podczas gdy dla pierwszego z nich charakterystyczny był mesjanizm, który stawia sobie doczesne cele i jest pełen wiary w możliwość ich zrealizowania, to cele, które wyznacza Bierdiajew, transcendują rzeczywistość doczesną i w tym znaczeniu jego mesjanizm ma charakter eschatologiczny, wyczekuje końca i patrzy na historię z perspektywy jej transcendentnego kresu, nie zaś – wewnątrz światowego spełnienia. W zakończeniu książki Herbich stara się pokazać, że różnica między tymi dwoma stanowiskami znajduje swoje odzwierciedlenie także we współczesnych polskich debatach na temat rozumienia mesjanizmu.

34,00 zł
Brutto

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Współcześni Polacy nie rozumieją, czym był mesjanizm. A ponieważ go nie rozumieją – ponieważ go lekceważą, a czasem nawet nim gardzą – wobec tego nie znają i nie rozumieją samych siebie. Książka Tomasza Herbicha prowadzi nas w głąb polskiej duszy, pokazując nam nasze miejsce w geografii duchowej narodów słowiańskich. 

                                                                                                                                                    - prof. Wawrzyniec Rymkiewicz

Pragnienie Królestwa jest obiektywną prezentacją historyczną ważnego fragmentu dziejów mesjanizmu (w dwu jego charakterystycznych odmianach), a zarazem dobitnym i liczącym się głosem w żywej światopoglądowej debacie toczącej się dzisiaj w Polsce. Czytelnik książki otrzymuje porcję rzetelnej wiedzy o twórczości dwu wybitnych myślicieli - Augusta Cieszkowskiego (1814-1894), polskiego filozofa doby romantyzmu, i znanego przedstawiciela rosyjskiego renesansu religijno-filozoficznego, Mikołaja Bierdiajewa (1874-1948) - a zarazem zostaje wprowadzony w samo centrum „walki o światopogląd” prowadzonej aktualnie przez polskich neomesjanistów.

- prof. Stanisław Pieróg

O Autorze:

Tomasz Herbich (ur. 1988) – absolwent teologii, filozofii i politologii, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, stały współpracownik Teologii Politycznej. Specjalizuje się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej oraz w teologii biblijnej. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i licznych tekstów popularnonaukowych. W 2017 roku otrzymał Stypendium Cieszkowskiego na realizację projektu badawczego „Filozofia polskiego romantyzmu i rosyjski renesans religijno-filozoficzny w perspektywie porównawczej”.

 

O książce w mediach:

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

949 Przedmioty
Autor
Tomasz Herbich
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Ilość stron
346
Rozmiar
210x140
Oprawa
miękka
Rok wydania
2018
ISBN
978-83-62884-97-1

Zobacz także