Nowe książki
New products
Dariusz Karłowicz, Arcyparadoks śmierci
Autor wnikliwie rozważa problem męczeństwa pojętego jako kategoria filozoficzna.
Główne pytanie dotyczy wartości dowodowej chrześcijańskiego świadectwa śmierci. Autor do odpowiedzi próbuje zbliżyć się poprzez filozoficzną interpretację przekonania o perswazyjnej roli męczeństwa. Jest to nie tylko problem o podstawowym znaczeniu dla zrozumienia gwałtownej ekspansji starożytnego Kościoła, ale także kluczowy problem filozofii chrześcijańskiej. Koncepcja świadectwa śmierci, ukształtowana na przełomie II i III wieku, do dziś ogniskuje zainteresowanie teologów. Świadectwo jest bowiem rdzeniem chrześcijańskiej koncepcji doskonałości - podstawowym wyzwaniem i powołaniem uczniów Chrystusa. W tej sprawie po naukę trzeba się udać do dawnych mistrzów.
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O książce napisali:
Znakomita ta książka, mniej więcej ćwierć wieku temu napisana i obroniona jako praca doktorska w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, ukazuje takie treści pojęcia zarówno filozofii, jak chrześcijaństwa, które rzadko obecne są w naszej świadomości. Niech nowe wydanie „Arcyparadoksu śmierci” Dariusza Karłowicza przypomina o nich szczególnie owocnie tu i teraz.
–prof. Juliusz Domański
Książką Dariusza Karłowicza stawia problem rzadko dziś podejmowany. Czy jest jakiś związek między męczeństwem a prawdą? Czy śmierć Sokratesa czyni wiarygodną jego filozofię? Czy śmierć Jezusa czyni wiarygodnym Objawienie?
– prof. Ryszard Legutko
Jak wyjaśnia – starannie dokumentując swoje tezy – Karłowicz, chrześcijańskie męczeństwo było nie tyle jakąś nową ideą, ile radykalnym urzeczywistnieniem znanej i podziwianej postawy filozoficznej. Widoczne u męczennika ostateczne oddanie prawdzie pozwalało odrzucić dla niej wszystko, by z hartem ducha, a nawet spokojem znieść niewyobrażalne cierpienia.
– prof. John Milbank
Jest to książka o tym, że nie każde szukanie prawdy jest szukaniem mądrości. Samą tylko pracą myśli ani w pojedynkę mądrości się nie znajdzie.
– prof. o. Jacek Salij OP
Karłowicz chce, abyśmy wiedzieli, że nie przerwała się ciągłość pomiędzy marzeniami filozofów greckich i chrześcijan. Jedni i drudzy pragnęli ujawniać i wyrażać to, co wieczne i boskie w kategoriach ludzkiego doświadczenia.
– prof. ks. Jan Sochoń
O Autorze:
Dariusz Karłowicz (ur. 1964) – filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Współorganizator seminariów lucieńskich, odbywających się pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jeden z autorów cotygodniowego programu "Trzeci Punkt Widzenia" w TVP Kultura. Autor esejów, artykułów naukowych oraz ksiażek: Arcyparadoks śmierci, Koniec snu Konstantyna, Sokrates i inni świeci, Polska jako Jason Bourne, Teby-Smoleńsk-Warszawa.
W mediach o ksiażce:
- Przeczytaj wstęp Johna Milbanka
- Przeczytaj wstęp Dariusza Karłowicza
- Przeczytaj recenzję książki autorstwa o. Jacka Salija OP
- Przeczytaj całą recenzję książki autorstwa ks. Jana Sochonia
- Zobacz film: o. Jacek Salij OP o książce „Arcyparadoks śmierci”
- Obejrzyj film: Dariusz Karłowicz o swojej książce
- Zobacz film: John Milbank o „Arcyparadoksie śmierci” Dariusza Karłowicza
- Autor
- Dariusz Karłowicz
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Ilość stron
- 396
- Rozmiar
- 14cm x 21cm
- Oprawa
- Miękka oprawa
- Rok wydania
- 2021
- ISBN
- 978-83-62884-75-9