• Nowy

Platon, Protagoras

Dialog Platona poświęcony cnocie stanowi jedno z najważniejszych pism filozofa oraz literackie arcydzieło.

Sokrates, główny bohater dialogu, dyskutuje w nim z tytułowym bohaterem, wybitnym sofistą, centralnym przedmiotem ich rozmowy jest zaś pytanie o to, czy cnoty można nauczyć. W toku prowadzonej rozmowy zostaje sformułowane przez Sokratesa między innymi przekonanie, że cnota jest czymś jednym, a także inne, równie charakterystyczne dla jego poglądów w wersji takiej, jaką znamy dzięki Platonowi, zgodnie z którym cnota jest wiedzą. Na podkreślenie oprócz istotnego znaczenia tego dialogu zasługuje także jego szczególny kunszt literacki – jest on powszechnie uważany za jedno z największych pod tym względem osiągnięć Platona.

73,00 zł
Brutto

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Ze stronic książki:

„Taki oto mit ci opowiedziałem, Sokratesie, wraz z uzasadnieniem, że cnota jest wyuczalna i że również Ateńczycy są tego samego zdania, i że nie ma nic dziwnego w tym, że z dobrych ojców rodzą się źli synowie i – na odwrót – ze złych dobrzy synowie”

Protagoras, tytułowy bohater dialogu

Protagoras w skali Corpus Platonicum to dialog średniej długości, lecz wyróżniający się wyjątkowym artyzmem. Jest arcydziełem literackim, porównywalnym z Fedonem i Ucztą Platona.

Prof. Ewa Osek, tłumaczka

9978 Przedmioty
Autor
Platon
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Ewa Osek
Ilość stron
534
Rozmiar
21 x 15 cm
Oprawa
Płótno + obwoluta
Rok wydania
2024
ISBN
978-83-67065-60-3