• Nowy

Platon, Lysis

Lysis jest zazwyczaj zaliczany do wczesnych dialogów Platona, które określa się mianem sokratycznych ze względu na ich zarówno czasową, jak i przedmiotową bliskość wobec historycznego Sokratesa. Jest on pierwszą w europejskiej filozofii i kulturze próbą systematycznego ujęcia zagadnienia przyjaźni. To, że uczestnicy dialogu nie potrafią sformułować definicji pojęcia przyjaźni ani żadnych konstruktywnych wniosków, nie umniejsza doniosłości tego krótkiego utworu.

35,24 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Można przypuszczać, że geneza dialogu o przyjaźni była następująca: Platon po odbyciu ok. 388 roku p.n.e. pierwszej podróży na Sycylię, gdzie zetknął się z filozofią italską, zaintrygowany wersetami Empedoklesa o obecnej w ludziach, lecz niepoddającej się analizie Philotes, postanowił ułożyć dialektyczny komentarz do słów poematu sycylijskiego wieszcza. Tak powstał Lysis – pierwsza w kulturze europejskiej próba zdefiniowania pojęcia przyjaźni. Przyjaźń jest pospolitym uczuciem, które wszyscy ludzie odczuwają w sobie, a jednocześnie stanowi część czegoś większego – przyjaźni, która jest niepoznawalna, a przez to niedefiniowalna. Dialog platoński poświęcony temu zjawisku nie mógł zakończyć się konstruktywną konkluzją. I właśnie dlatego tak mocno przemawiał do starożytnych sceptyków. Fakt nieosiągnięcia w dialogu celu rozważań nie umniejsza jednak jego roli jako tekstu rozpoczynającego europejską refleksję nad zjawiskiem trudno uchwytnym w pojęciach, lecz zarazem niezwykle istotnym zarówno z perspektywy egzystencjalnej, jak i dla wspólnoty politycznej.

- prof. Ewa Osek

Lysis jest jednym z bardziej kłopotliwych dialogów Platona, a jego interpretacja stanowi przedmiot niekończących się kontrowersji. W tym jednak przypadku wszystkie jego zagadki mają, jak sądzę swoje rozwiązanie. Rozwiązanie to zależy głównie od przyjęcia mojej tezy dotyczącej interpretacji dialogów granicznych. Eksponuje ona bowiem przemyślany charakter Platońskich sugestii i antycypacji dojrzałej teorii erosa, które zawarł Platon w tej z pozoru młodzieńczej demonstracji Sokratejskiej niewiedzy i aporii.

- Charles H. Kahn, Platon i dialog sokratejski

Nowy, nigdy dotąd niepublikowany przekład tego dialogu na język polski autorstwa prof. Ewy Osek ukazał się nakładem Teologii Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii „Biblioteka Klasyczna”.

*******

SPECJALNY PAKIET DLA PRZYJACIELA

Szanowni Państwo, Lysis jako pierwszy w kulturze europejskiej dialog traktujący o problemie przyjaźni jest wspaniałym pretekstem, aby tę właśnie lekturę ofiarować swojemu Przyjacielowi. Przygotowaliśmy dla Państwa pakiet, w skład którego wchodzi:

  • Lysis, Platona
  • czerwona wstążka, która dodatkowo zdobi książkę
  • karta ze wpisem od redakcji lub z Państwa słowami, które chcielibyście, aby trafiły do odbiorcy
  • kartonowe pudełko

Aby zamówić specjalny pakiet dla Przyjaciela należy podczas składania zamówienia w komentarzu napisać "Pakiet" oraz adres osoby, do której chcieliby Państwo, abyśmy wysłali książkę.

936 Przedmioty

O książce

Autor
Platon
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
prof. Ewa Osek
Ilość stron
188
Rozmiar
140x210
Oprawa
płótno+obwoluta
Rok wydania
2019
ISBN
978-83-62884-34-6

Specyficzne kody

Zobacz także