Platon, Lysis

Sokrates podejmuje próbę wyjaśnienia fenomenu przyjaźni.

Lysis, podobnie jak Jon zazwyczaj zaliczany jest do wczesnych dialogów Platona, które określa się mianem sokratycznych ze względu na ich zarówno czasową, jak i przedmiotową bliskość wobec historycznego Sokratesa. Jest on pierwszą w europejskiej filozofii i kulturze próbą systematycznego ujęcia zagadnienia przyjaźni. To, że uczestnicy dialogu nie potrafią sformułować definicji pojęcia przyjaźni ani żadnych konstruktywnych wniosków, nie umniejsza doniosłości tego krótkiego utworu.

35,24 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Można przypuszczać, że geneza dialogu o przyjaźni była następująca: Platon po odbyciu ok. 388 roku p.n.e. pierwszej podróży na Sycylię, gdzie zetknął się z filozofią italską, zaintrygowany wersetami Empedoklesa o obecnej w ludziach, lecz niepoddającej się analizie Philotes, postanowił ułożyć dialektyczny komentarz do słów poematu sycylijskiego wieszcza. Tak powstał Lysis – pierwsza w kulturze europejskiej próba zdefiniowania pojęcia przyjaźni. Przyjaźń jest pospolitym uczuciem, które wszyscy ludzie odczuwają w sobie, a jednocześnie stanowi część czegoś większego – przyjaźni, która jest niepoznawalna, a przez to niedefiniowalna. Dialog platoński poświęcony temu zjawisku nie mógł zakończyć się konstruktywną konkluzją. I właśnie dlatego tak mocno przemawiał do starożytnych sceptyków. Fakt nieosiągnięcia w dialogu celu rozważań nie umniejsza jednak jego roli jako tekstu rozpoczynającego europejską refleksję nad zjawiskiem trudno uchwytnym w pojęciach, lecz zarazem niezwykle istotnym zarówno z perspektywy egzystencjalnej, jak i dla wspólnoty politycznej.

- prof. Ewa Osek

Lysis jest jednym z bardziej kłopotliwych dialogów Platona, a jego interpretacja stanowi przedmiot niekończących się kontrowersji. W tym jednak przypadku wszystkie jego zagadki mają, jak sądzę swoje rozwiązanie. Rozwiązanie to zależy głównie od przyjęcia mojej tezy dotyczącej interpretacji dialogów granicznych. Eksponuje ona bowiem przemyślany charakter Platońskich sugestii i antycypacji dojrzałej teorii erosa, które zawarł Platon w tej z pozoru młodzieńczej demonstracji Sokratejskiej niewiedzy i aporii.

- Charles H. Kahn, Platon i dialog sokratejski

Nowy, nigdy dotąd niepublikowany przekład tego dialogu na język polski autorstwa prof. Ewy Osek ukazał się nakładem Teologii Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii „Biblioteka Klasyczna”.

O książce w mediach:

Obejrzyj debatę wokół dialogu, która odbyła się z okazji jego premiery

*******

SPECJALNY PAKIET DLA PRZYJACIELA

Szanowni Państwo, Lysis jako pierwszy w kulturze europejskiej dialog traktujący o problemie przyjaźni jest wspaniałym pretekstem, aby tę właśnie lekturę ofiarować swojemu Przyjacielowi. Przygotowaliśmy dla Państwa pakiet, w skład którego wchodzi:

  • Lysis, Platona
  • czerwona wstążka, która dodatkowo zdobi książkę
  • karta ze wpisem od redakcji lub z Państwa słowami, które chcielibyście, aby trafiły do odbiorcy
  • kartonowe pudełko

Aby zamówić specjalny pakiet dla Przyjaciela należy podczas składania zamówienia w komentarzu napisać "Pakiet" oraz adres osoby, do której chcieliby Państwo, abyśmy wysłali książkę.

911 Przedmioty
Autor
Platon
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
prof. Ewa Osek
Ilość stron
188
Rozmiar
140x210
Oprawa
płótno+obwoluta
Rok wydania
2019
ISBN
978-83-62884-34-6

Zobacz także