Ksenofont, Ekonomik

Sokrates naucza swoich rozmówców sztuki zarządzania gospodarstwem.

Pisma sokratyczne Ksenofonta, jednego z najwybitniejszych historyków starożytności, to wraz z wczesnymi dialogami Platona, „Chmurami” Arystofanesa oraz fragmentami pojawiającymi się u Arystotelesa najważniejsze źródła do badań nad historycznym Sokratesem. Sokrates opisywany przez Ksenofonta występuje w swojej najdonioślejszej historycznie roli – w roli wychowawcy. Tym, co według Jaegera wyróżnia Sokratesa jako wychowawcę, jest to, że sedno ludzkiego bytowania, a przede wszystkim życia społecznego, upatrywał w osobowości, w moralnej postawie człowieka.

55,24 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce tłumacz napisał:

Sokrates Ksenofonta jest z pewnością nauczycielem wielkiej miary, który własnym przykładem zaświadczał, jak należy postępować. Jego podstawowe nakazy samopoznania i samodoskonalenia się, by godnie i należycie wypełniać swe zobowiązania wobec rodziny, społeczeństwa oraz państwa, są wciąż aktualne.

- Dorota Tymura

O książce napisali:

W Ekonomiku Ksenofonta napotykamy nowego ducha. Świat właścicieli ziemskich i chłopów pokazał własną wartość i bardzo znaczny wkład cywilizacyjny. Miłość do wsi, którą tu spotykamy, jest równie daleka sentymentalnemu prostactwu sielanek hellenistycznych, co farsie wiejskich obrazków Arystofanesa. Jest pewna siebie. Nie musi wyolbrzymiać wartości własnego świata. Choć postać rolnika-pisarza nie musi być modelem życia, to faktem jest, że księga Ksenofonta ukazuje, iż to ziemia jest niezniszczalnym, wiecznie młodym źródłem ludzkiego życia.

- Werner Jaeger

O książce w mediach:

Dorota Tymura: Dlaczego Ksenofont?

Przeczytaj fragment dialogu

Przeczytaj fragment komentarza

937 Przedmioty
Autor
Ksenofont
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Dorota Tymura
Ilość stron
326
Rozmiar
140x210
Oprawa
płótno + obwoluta
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-62884-62-9

Zobacz także