Ksenofont, Obrona Sokratesa

Relacja Ksenofonta z okoliczności procesu i skazania Sokratesa.

Starożytny historyk prezentuje obraz Sokratesa odmienny od tego, który jest powszechnie znany z Platońskiej Obrony Sokratesa. Szczególną rolę w skazaniu Sokratesa przypisuje wyniosłości jego mowy przed sądem, która jest przewodnim motywem dzieła.

31,43 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce:

Na znaczenie pism Sokratesa wskazywał między innymi Leo Strauss. Jego zdaniem „niejednej spośród nader dzisiaj wpływowych, błędnych interpretacji postaci Sokratesa dałoby się uniknąć, gdyby tak pochopnie – i całkiem bezpodstawnie – nie zbagatelizowano znaczenia świadectwa Ksenofonta” (L. Strauss, Sokrates i Arystofanes, tłum. M. Filipczuk, Warszawa 2018, s. 14). Niejednokrotnie zwracano uwagę na to, że obraz Sokratesa, który przekazuje Ksenofont, jest wolny od tej idealizacji, której podlega relacja Platona. Równocześnie jednak Ksenofont nie kryje swojego podziwu dla Sokratesa, o czym świadczą ostatnie zdania jego Obrony:
Ja doprawdy, rozważając mądrość i szlachetność tego człowieka, ani nie jestem w stanie nie wspominać jego, ani też wspominając, nie wychwalać go. Jeśli zaś ktoś spośród dążących do cnoty zetknął się z kimś bardziej pożytecznym niż Sokrates, to taki człowiek w moim przekonaniu jest godny miana człowieka najszczęśliwszego.

- Dorota Tymura, wstęp do Obrony Sokratesa

O książce w mediach:

O tym, dlaczego warto czytać Ksenofonta pisze Dorota Tymura, autorka tłumaczenia

914 Przedmioty
Autor
Ksenofont
Wydawnictwo
Teologia Polityczna, Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie
dr Dorota Tymura
Redakcja naukowa
dr Dorota Tymura
Ilość stron
113
Rozmiar
210x140
Rok wydania
2019
ISBN
978-83-62884-14-8

Zobacz także