• Nowy

Pierre Hadot, Filozofia jako edukacja dorosłych

Filozofia ukazana jako sposób życia i pomoc w wewnętrznej przemianie.

Jeśli zadaniem filozofii jest edukowanie, a nie informowanie, to filozofia jest właśnie edukacją dorosłych. Tym terminem Pierre Hadot przywołuje koncepcję, którą spopularyzował – filozofia jako sposób życia. Jako wielki czytelnik filozofów starożytnych, od Sokratesa i Platona po Epikteta, Marka Aureliusza i Plotyna, ale także filozofów nowożytnych i współczesnych, od Montaigne'a i Kartezjusza po Nietzschego i Merleau-Ponty'ego, w tym zbiorze tekstów – niedostępnych lub wcześniej niepublikowanych – Pierre Hadot ponownie odczytuje historię myśli, aby pomóc czytelnikowi przeorientować swoje życie i na nowo nauczyć się postrzegać świat.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
46,67 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

„Starożytne pojęcie filozofii zostało przez Hadota wydobyte z tekstów filozoficznych tamtej epoki w wyniku przede wszystkim immanentnej ich analizy. Zarazem jednak swoistość i odrębność tego pojęcia uwyraźniły z pewnością liczne odwołania się do późniejszych sposobów rozumienia istoty i zadań filozofii, patrystycznych i średniowiecznych, nowożytnych i zupełnie niedawnych, nawet współczesnych. Z pewnością najważniejsze, bo zresztą i najszerzej, autonomicznie, rzec można, w książce potraktowane, jest to, co Hadot napisał o zapomnieniu starożytnego sposobu rozumienia filozofii wskutek przeniesienia go na chrześcijaństwo w okresie patrystycznym.”

prof. Juliusz Domański

„Koncepcja antycznej filozofii Hadota spotkała się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników, dla których stała się prawdziwą "filozofią życia". Jak zaznacza Arnold I. Davidson w przedmowie do La philosophie comme éducation des adultes, przejawy tak ogromnego zainteresowania, zarówno w całej Francji jak i Stanach Zjednoczonych,  stanowiły wyjątkowe zaskoczenie dla samego Hadota. Wzrastająca popularność jego tekstów przyczyniła się do swoistej metamorfozy ich autora – z wybitnego znawcy i badacza filozofii antycznej stał się nagle filozofem czytanym, dyskutowanym oraz zapraszanym na liczne wywiady, często przez ludzi, którzy nigdy nie studiowali tekstów starożytnych.”

dr Dorota Tymura

O książce w mediach:

Przeczytaj recenzję książki opublikowaną w Miesięczniku "Znak"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

9882 Przedmioty
Autor
Pierre Hadot
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Patrycja Bobowska-Nastarzewska
Redakcja naukowa
dr Michał Bizoń
Ilość stron
450
Rozmiar
150 x 210
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2023
ISBN
978-83-67065-47-4