John Milbank, Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna

Czy pozytywistyczna wizja socjologii jest neutralna światopoglądowo?

Od początku nowożytności teologia musiała bronić się przed kolejnymi oskarżeniami ze strony świeckiego rozumu. Swojej prawomocności wiara musiała jednak dowodzić w konfrontacji z rzekomo neutralną światopoglądowo ideą racjonalności, do której ugruntowania przyczyniły się nauki społeczne. Co jednak, gdy okaże się, że sekularny rozum sam uwikłany jest w teologiczne założenia, których nie potrafi skutecznie dowieść? A co gorsza, gdy wraz z fałszywymi ideami prowadzi nieuchronnie do konfliktów, których nie potrafi samodzielnie zażegnać?

Z tymi wyzwaniami konfrontuje się Milbank w tym tomie, w którym ukazuje „trzecią drogę” dla teologii: inną, niż zgoda na ataki ze strony nauk społecznych i próby formułowania obrony pod dyktando świeckich idei neutralności.

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
67,00 zł
Brutto

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Książka Johna Milbanka podejmuje rzeczową debatę ujęcia teologicznego z liberalizmem, pozytywizmem, filozofią dialektyczną i ponowoczesną. Milbank jest świadomy swojego stanowiska, ale potrafi „rozmawiać” z innymi kierunkami myślenia rzeczowo, fair, prowadząc dyskurs „na wysokości oczu”.

- ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa

W swej pracy poświęconej relacji tradycji teologicznej do teorii społecznych John Milbank wychodzi z założenia, że trudniejsze jest zbudowanie mostów między chrześcijaństwem a liberalizmem, niż działo się to w konfrontacji z poglądami o inspiracji socjalistycznej.

- o. dr hab. Waldemar Linke CP

Ze wstępu Autora do wydania polskiego:

Poprzez przeanalizowanie głównych sekularnych dyskursów – politycznego, ekonomicznego, socjologicznego, dialektycznego oraz dyskursu filozoficznego nihilizmu – próbowałem pokazać, że wszystkie one, co paradoksalne, tkwią korzeniami w rozmaitych zniekształconych teologiach bądź też w wykoncypowanych i niedowiedzionych formach ateizmu: w iluzji jakiejś czystej natury, w szkotystycznej koncepcji jednoznaczności, w nominalizmie, woluntaryzmie, okazjonalizmie, protestantyzmie i luterańskim „gnostycyzmie” Jakuba Boehmego – pisze Autor w specjalnie napisanym wstępie do pierwszego polskiego wydania.

O Autorze:

Alsdair John Milbank (ur. 1952) – anglikański teolog, profesor nauk o religii, etyce i polityce na uniwersytecie w Nottingham. Jest najwybitniejszym przedstawicielem nurtu myślowego określanego mianem radical orthodoxy. Cechą charakterystyczną tego prądu jest przekraczanie utartych granic pomiędzy teologią, filozofią, teorią polityczną i społeczną.

O książce w mediach:

Posłuchaj audycji o Johnie Milbanku na antenie Polskiego Radia

Obejrzyj debatę Teologii Politycznej wokół książki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

960 Przedmioty
Autor
John Milbank
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Michał Filipczuk
Ilość stron
985
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-62884-46-9