Nowe książki
New products
Walter Burkert, Religia grecka
Fundamentalne dzieło naukowe jednego z najważniejszych badaczy religii starożytnych Greków.
W swoim opus magnum, dotychczas niepublikowanym w języku polskim, Burkert dąży do uchwycenia szczególnego fenomenu religii greckiej od strony rytuału i mitu, śledząc zarówno praktyki religijne, jak i ich objaśnienia w formie opowieści.
W kolejnych rozdziałach, poświęconych prehistorii oraz religii minojsko-mykeńskiej, rytuałowi i świętości, bogom, zmarłym, herosom i bogom chtonicznym, polis jako miejscu rozwijania się greckiego politeizmu, misteriom i ascezie oraz filozoficznemu spojrzeniu na religię, Burkert prowadzi czytelników przez kluczowe zagadnienia odnoszące się do okresu archaicznego i klasycznego w rozwoju greckiej religii.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
-
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
-
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
O książce napisali:
Niewątpliwie – pobieżny choćby wgląd w przypisy nowych i najnowszych prac z dziedziny historii religii jest na to dowodem – Religia grecka Burkerta jest wręcz punktem wyjścia do pracy wszystkich liczących się dziś specjalistów (z których większość przeszła przez seminarium Burkerta). Jest ona także znakomitą lekturą dla studentów – czytają ją uczeni i studenci filologii klasycznej, historii, etnologii, antropologii i chyba niemal wszystkich dziedzin dzisiejszej „humanistyki rozumiejącej”.
prof. Włodzimierz Lengauer
W swojej pracy Burkert dokonuje wielkiej syntezy – opisuje rozwój greckiej religijności od epoki archaicznej do klasycznej. Interesuje go przede wszystkim religia praktykowana. Jest w tym dość skrupulatny i nie ulega pokusie łatwych uogólnień czy narzucania ciasnych schematów na złożone zjawiska religijne. Przeciwnie, punktem wyjścia jest dla niego zawsze konkret, zrekonstruowane i odczytane zjawisko. W ten sposób śledzimy kolejno praktyki religijne czasów prehistorycznych, epoki minojsko-mykeńskiej, rodzenie się mitologii, kultu bóstw chtonicznych, wreszcie kulty związane z polis i religię filozofów.
prof. Wiesław Juszczak
O książce w mediach:
Przeczytaj recenzję autorstwa Edyty Gryskiej-Pająk opublikowaną w dwutygodniku „ArtPapier”
Przeczytaj recenzję autorstwa Macieja Walaszczyka opublikowaną na łamach Tygodnika „Sieci”
O Autorze:
Walter Burkert (1931-2015) – profesor Uniwersytetu w Zurychu, uznawany za największy autorytet w dziedzinie historii religii starożytnej Grecji. Łączy w swej pracy naukowej kompetencje filologa klasycznego, antropologa, historyka kultury i religioznawcy. Jest autorem m.in. monografii pitagoreizmu oraz syntez na temat wczesnych form greckich rytuałów i mitów.
- Autor
- Walter Burkert
- Wydawnictwo
- Teologia Polityczna
- Tłumaczenie
- Magdalena Kurkowska
- Redakcja naukowa
- dr Przemysław Biernat
- Ilość stron
- 944
- Rozmiar
- 148 x 210 mm
- Oprawa
- Twarda oprawa
- Rok wydania
- 2024
- ISBN
- 978-83-62884-25-4 // 978-83-67065-56-6