Jan Patočka, Sokrates. Wykłady z filozofii antycznej

Jaki naprawdę był grecki filozof? Jak ma się on do swojego współczesnego wizerunku?

W książce Sokrates. Wykłady z filozofii antycznej autor poddaje analizie różne interpretacje Sokratesa, choćby autorstwa Kierkegaarda, Hegla i Nieztschego. Podejmuje m.in. tematy nauczania Sokratesa, jego korzeni i wychowania oraz pojęcia areté. Wszystkim tekstom tego tomu przyświeca myśl, którą Patočka formułuje we wstępie: „(…) nie chodzi nam o nic innego niż o ukazanie tego szczególnego problemu: Sokrates jako postać nieustannie nieuchwytna oraz Sokrates jako żądanie i ustawicznie odnawiające się wyzwanie. Sokrates, którego stale w niedoskonały sposób konstruujemy, wreszcie Sokrates, z którym lub przeciwko któremu się walczy, który pomimo wszystkich trudności wynikających z czysto obiektywnego pojęcia w jakiś sposób jest między nami.”

Wersja publikacji
  • Wersja drukowana
  • Wersja mobi
  • Wersja epub
44,00 zł
Brutto

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Zdaniem Patočki, Sokrates nie był twórcą humanizmu, nie był też żadnym moralistą, którego dialektyka prowadziła do poznania cnoty. Takiego Sokratesa Patočka nie znał. Rozważał on Sokratejskie myślenie z perspektywy metafizyki. Wracając do początków nie tylko metafizyki, lecz i całej filozofii, ulega on urokowi mitu źródeł, opowieści o ziemi obiecanej, której odkrycie rozwiąże wszystkie tajemnice i zagadki naszego bycia w świecie. Nie tylko utożsamiał Sokratesa z początkiem filozofii, lecz także – co ukazuje ostatni etap rozwoju myśli Czecha – z powstaniem dziejów Europy jako manifestacji sokratejskiej troski o duszę.

- dr hab. Dariusz Bęben

O Autorze:

Jan Patočka (1907-1977) – czeski filozof, fenomenolog, uczeń E. Husserla i M. Heideggera. Sygnatariusz i rzecznik „Karty 77”. Wiodącym tematem zainteresowań Patočki był „świat naturalny”, jego struktura oraz miejsce człowieka w nim. W języku polskim wydano m.in.: Eseje heretyckie z filozofii dziejów.

935 Przedmioty
Autor
Jan Patočka
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Krzysztof Urbaniec, Jan Bajger
Redakcja naukowa
Dariusz Bęben
Ilość stron
276
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2021
ISBN
978-83-67065-04-7