• Nowy

Rémi Brague, Królestwo człowieka. Geneza i klęska projektu nowożytnego

Książka ta to ostatni tom trylogii Rémiego Brague’a, po „Prawie Boga” oraz „Mądrości świata” (w opracowaniu), stawiającej pytanie o kondycję człowieka w poszczególnych epokach ludzkości, od starożytności do nowożytności.  W „Królestwie człowieka” autor zastanawia się nad ideą, która przyświeca człowiekowi w nowoczesności, kiedy to został odrzucony porządek kosmiczny i boskie prawo, dotychczas pomagające w realizacji człowieczeństwa. Odrzucenie przez człowieka wszelkiego kontekst swojego istnienia i postawienie w centrum samego siebie, tworzy owe tytułowe „królestwo człowieka”. Projekt ten – zdaniem Rémiego Brague’a – jest już w swoim założeniu skazany na klęskę, a jego realizacji obraca się przeciwko człowiekowi.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W WERSJI EBOOK

46,67 zł

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

O książce napisali:

Odwołanie się do ładu kosmologicznego i porządku teologicznego wygasa, a nawet zanika, w czasach współczesnych. Człowiek dzisiejszy sam chce decydować o tym, co jest boskie a co nie. Pragnie w pełni kontrolować rozwój nauki i wiedzy, dekretować prawa, ustalać co jest moralnie słuszne. Odwoływanie się do antropologii kosmicznej lub teologicznej uważa za zwykły anachronizm.

- prof. Remigiusz Forycki

 

W tym trzecim tomie o nowożytności, po dwóch pierwszych o starożytności i średniowieczu, Brague zaczyna od zastanawiania się, czym był projekt nowoczesności i w jakiej mierze był projektem właśnie. Od starożytności po dziś dzień śledzi ewolucję pojęcia i wizerunku człowieka w odniesieniu do Natury i Boga i stara się odnaleźć i przeanalizować źródła każdego stadium tej ewolucji.

- Agnieszka Kołakowska

O Autorze:

Rémi Brague (ur. 1947) - pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera. Nakładem Teologii Politycznej do tej pory ukazały się jego książki: „Europa, droga rzymska” i „Prawo Boga”. Jeszcze w tym roku chcemy wydać „Mądrość świata”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

847 Przedmioty
Autor
Rémi Brague
Wydawnictwo
Teologia Polityczna
Tłumaczenie
Wiktor Dłuski
Ilość stron
450
Oprawa
Miękka oprawa
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-62884-42-1

Zobacz także